Od Avenida dos Aliados do Cordoaria

Szeroka Avenida dos Aliados nadaje się równic dobrze jak każdy inny punkt w centrum do rozpoczęcia zwiedzania miasta. Poza krótkim przejściem do znajdującego się przy jej górnym krańcu ratusza oraz możliwością wypicia kawy przy stolikach ustawionych przed jedną z położonych przy dolnej części ulicy kawiarni, nie ma tu jednak żadnych większych atrakcji. Można się też przejść, o ile nie przyjechało się tu już pociągiem, do głównego dworca kolejowego Estaęao de Sao Bento. Jest to jeden z największych budynków w mieście, a jego we jście zostało wyłożone przez Jorge Colaęo kaflami azulejos, przedstawiającymi historię transportu i bitwę pod Aljubarrota.

Z perspektywy wąskich uliczek na starym mieście rzadko widać panoramę całego Porto, dlatego warto wspiąć się na barokową Torre dos Clérigos (pn.-sb. 10.30-12.00 i 14.30-17.00, nd. 10.30-12.00 i 15.00-17.00: zamkn. śr.:100 esc.), usytuowaną 200 m na zachód od Sao Bento. Podobnie jak niezwykły, owalny kościół poniżej, wieża ta została zaprojektowana przez włoskiego architekta Nicotau Nasoniego i była niegdyś najwyższą budowlą w Portugalii. Z ogromnej wysokości rozciąga się panorama obejmująca nie tylko cale miasto, ale i tereny położone na południe, sięgające aż po Vila Nova de Gaia, a przy dobrej widoczności można dostrzec nawet odlegle ujście rzeki Douro i wybrzeże.

Warto też wstąpić do Casa Africana przy Rua dos Clérigos 112. Jest to sklep prowadzący sprzedaż dorsza (bacaihan) i wina porto, reklamujący się poprzez wywieszanie swych towarów na zewnątrz. Duże ilości suszonego, solonego dorsza oraz niemal wszystkie gatunki wina porto zajmują cala ladę. Tuż poniżej wieży znajduje się stara część uniwersytetu oraz ogrody Cordoaria. Jest to dosyć ekskluzywna dzielnica miasta, bowiem zlokalizowano tu m,m. większość komercyjnych galerii sztuki. Najwięcej jest ich przy Rua Galeria de París, prowadzącej w kierunku północnym za ogrodami. Na czterech piętrach głównej galerii Nasnni pod nr. 68-80 (zamkn. VIII-IX: bezpł.) zobaczyć można najlepsze (i najdroższe) obrazy, jakie wystawione zostały na sprzedaż w Portugalii.

Inne prace współczesne umieszczono w galerii Arvore, usytuowanej za ogrodami na Passeio das Virtudes, ich autorami są malarze, rzeźbiarze i projektanci, którzy zarządzają prywalną akademią sztuki, rywalizującą z państwową Escola das Belas Artes (mającą siedzibę w pobliskim budynku). Zalety tej szkoły lo ponoć ciekawi nauczyciele oraz duża doza wolności pozostawiona uczniom – rezultaty tej współpracy zobaczyć można na letniej wysławię na przełomie czerwca i lipca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>