Od Celorico do Mondim de Basto

30 km na północny wschód od Amarante leży CELORICO DE BASTO, które szczyci się posiadaniem zadbanych trawników i kwietników. Jedynym pensjonatem w mieście jest Progresso («055/321170:). Na krótką wycieczkę do lasu można się wybrać jedną zwidu przypominających labirynt ścieżek, które mają swój początek za kościołem. W tle widać Monte Farinha, najwyższy szczyt w tym regionie (patrz poniżej). Najłatwiejszy szlak prowadzi z Mondim de Basto, do którego można dojechać sporadycznie kursującymi autobusami lub autostopem (6 km odcinkiem drogi wiodącej wzdłuż dawnej lini kolejowej).

W połowie drogi między Celorico i Mondim leży niewielka, przyjemna wioska Fer- mil Dwa lub trzy razy dziennie przejeżdżają tędy autobusy kursujące na trasie Cabece- iras-Amarante. Największą atrakcją jest tu wspaniała posiadłość Tttrihab – Casa Do Bardo de Fermil («055/361211:-©), nieco zaniedbany dom z basenem: leciwi właściciele mówią po angielsku.

Niedaleko stąd, 11 km na północny wschód od Celorico, znajduje się MONDIM DE BASTO. I chociaż nowoczesna zabudowa zdominowała stare miasto, to rozciągające się stąd widoki zapierają dech w piersiach. Co więcej, Mondim rozłożone jest nad odcinkiem rzeki, nadającym się do kąpieli.Biuru turystyczne (pn.-pl. 9.00-12.30 i 14,00-18.00: «055/381479), Rua Comendador Alfredo Alves de Carvalho, udziela informacji o miejscowych posiadłościach Turihabu. Noclegi oferują też dwa nowoczesne, niedrogie hotele – Residencial Arcadia, Av. Dr Augusto de Brito («055/381410:) oraz Residen- ciał Carvalho, znajdujący się koto stacji benzynowej przy tej samej drodze (»055/ 38J057:). Natomiast okoio 1 km od centrum, przy drodze do Vila Real. położony jest dobry kemping, a smaczne posliki zjeść można w Churrasqueira Chasselik.

Z Mondim autobusy regularnie kursują do Vila Real (wspaniała trasa, prowadząca obrzeżami Parque Natural de Aivao), Guimaraes, Coimhry i Lizbony. Można też podjechać autobusem lub przejść się 7 km do interesującego miasta Cabeceiras de Basto (patrz poniżej), skąd odjeżdżają regularnie autobusy do Urągi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>