Od katedry po Cais da Ribeira

Katedra w Porto (Sć: 9.00-12.00 i 15.00-i 7.30),wybudowali a na skalistym terenie, kilkaset metrów powyżej stacji Sao Bento, to posępna twierdza o wysokich murach. Pomimo prób upiększenia katedry w XVIII w., jej architektura wciąż nosi ślady stylu romańskiego, który sprawia większe wrażenie, gdy na budowlę patrzy się ze znacznej odległości, W ponurym wnętrzu katedry nawet srebrny ołtarz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Po zapłaceniu 150 esc. można wejść na krużganki i wspiąć się po renesansowych, zaprojektowanych przez Nasoniego schodach, które prowadzą do wspaniałej sali kapilularnej. Z mieszczących się tu okien z kwaterami widać starą dzielnicę miasta. Ładne widoki roztaczają się też z szerokiego, wybrukowanego dziedzińca naprzeciw katedry.

Za katedrą znajduje się piękna fasada Pałacu Arcybiskupa (zamkniętego dla zwiedzających), natomiast przy jej tylnej części, na Rua de Dom Hugo, jest Casa Museu de. Guerra Junqueiro (obecnie trwa tu remont). W domu tym, zamieszkałym niegdyś przez poetę Guerra Junqueim, mieści się kolekcja mebli i prac artystycznych.

Rua de Dom Hugo zakręca przy katedrze i łączy się z zaniedbanymi, lecz tętniącymi życiem starymi uliczkami, które prowadzą w dół do nabrzeżu. Zainstalowano tu windę, która miała przewozić miejscowych od strony rzeki do Bairro de Se w górę, po stromym wzgórzu, ale niestety, nie działa ona jeszcze tak, jak powinna. Od pomnika Vimara Peres wiedzie w dółCalęada rle Vantloma, przy której znajdują się stoiska handlowe (na odbywający się tu pchli targ najlepiej przyjść w niedzielny poranek). W niektórych miejscach sprzedaje się owoce lub domowe wyroby, ale w większości z nich można nabyć jedynie postrzępione ubrania, zepsute radia tranzystorowe lub używane baterie. Dzielnica ta stanowi najciekawszą część miasta: zachowały się tu średniowieczne uliczki, które w innych miastach europejskich zostałyby prawdopodobnie zburzone lub sztucznie upiększone, zaś tutaj czyni się starania, by je zachować – obecnie na niektórych z nich trwają remonty.

Od kiedy wielkie statki nie zawijają w te rejony, handel w porcie powoli zamiera. Wzdłuż Cais da Ribeira starzy mężczyźni wciąż jednak przesiadują na nabrzeżu jakby w nadziei na to, że w każdej chwili ktoś może rzucić im linę lub zawołać do rozładunku statku, a miejscowe dzieci kąpią się latem w brudnych wodach rzeki Douro. Na nabrzeżu można spędzić niejeden wieczór w licznych kafejkach, klubach i restauracjach, gdzie podaje się jedne z najlepszych posiłków w Porto. W tym miejscuw dni powszednie odbywa się tcżtarg. Nieco surrealistycznego uroku dodaje tej dzielnicy postmodernistyczna bryia stojącej tu fontanny.

Idąc wzdłuż Cais na zachód, mija się Praęa da Ribeira i dochodzi się do Rua da Alfimdega, klóra odchodzi w kierunku przeciwnym do nabrzeża. Wznosi się przy niej Casa do Infante (pn.-pl. 9.00-12.00 i 14.00-17.00), dom, w którym rzekomo urodził się Henryk Żeglarz. Wym imponującym budynku, swego czasu siedzibie Urzędu Celnego oraz mennicy, organizowane są obecnie wystawy czasowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>