Okolice Conimbriga: Condeixa-a-Nova

Bilet wstępu na wykopaliska upoważnia także do zwiedzenia doskonałego muzeum, znajdującego się naprzeciwko głównego wejścia. Wystawione w szklanych gablotach znaleziska, ułożone są tematycznie i obejmują przeróżne aspekty życia codziennego. Prezentowane są tu techniki takicli rzemiosł, jak: wypalanie szklą, produkcja żelaza, tkactwo, a nawet konstruowanie domów. W sali poświęconej zdrowiu i higienie zobaczyć można m.in. skalpele i połyskujące w świetle igły, a w pomieszczeniu obok umieszczono kolekcję rzeźbionych wjadelicie pierścieni. Zorganizowana w drugiej części muzeum ekspozycja zdjęć i diagramów, dokumentuje pieiwotny wygląd miasta i historię wykopalisk. Do ważniejszych znalezisk należą: popiersia, rzeźbione nadproża budynków, rzygacze, fragmenty monochromatycznych mozaik oraz niezwykle jaskrawe malowidła ścienne. Nie zabrakło też sprowadzonych z cmentarza kolumn, kamiennych płyt i nagrobków. Jedyną wadą jest brak opisów wjęzyku angielskim. Po obejrzeniu całej interesującej kolekcji, warto wstąpić do kawiarni z tarasem, która znajduje się na tyłach muzeum.

Z Coimbry do Conimbriga jest jedno bezpośrednie połączenie. Autobus odjeżdża rano z dworca linii AP7C i wraca o godz. 17.IHJ (w sb. i nd. 18.00). W okolicy Conimbriga leży niewielkie miasteczko CONDEIXA-A-NOVA. Z Coimbry kursują tam autobusy (odjazd z dworca linii AVIC: w sb. i nd. rzadziej). Podróż do tej przyjemnej miejscowości trwa ok. pól godziny. Do Condeixa-a-Nova można się także dostać z Conimbriga. Piesza wycieczka zabiera ok. 30 min i trzeba kierować się na południe. Autobus zatrzymuje się przed kościołem, przy zadrzewionym placu, naprzeciwko którego usytuowane jest targowisko. W miasteczku miło spędza się czas, odwiedzając tutejsze bary lub kawiarnie. Polecamy Jtiaqtttm Macicini, która znajduje się tuż przy placu obok niedrogiej restauracji Hnnco Finto it Solto Mnyor (jest to także nazwa jednego z ważniejszych banków w Portugalii). Condebta jest głównym ośrodkiem przemysłu ceramicznego w prowincji Beira. Ręcznie malowane wyroby powstają aż w ośmiu fabrykach, dostępnych także dla zwiedzających: dwie z nich leżą przy głównej drodze do wykopalisk.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>