Okolice Lamego: Balsemáo i Caves Raposeira

W wiosce BALSEMÁO, położonej w odległości 3-kilometrowego spaceru od katedry w Lamego, znajduje się VII-wieczna kaplica, zbudowana przez Swebów. Podczas tej wycieczki trzeba trzy razy skręcić w lewo: najpierw przy Capela do Desterro w dół, w kierunku starych dzielnic miasta (a następnie przejść przez most), potem należy wejść na drogę prowadzącą na wzgórze iw końcu skręcić nieco dalej w uliczkę wiodącą w dół doliny, nad rwącym nurtem rzeki. Po tych trzech dużych zakrętach wyłoni się szkoła wiejska, kilka przybudówek oraz kaplica. Capelo de Sao Pedro (wt.-nd. 10.00-12.30 i 14.0017.00) przypomina rodzinny grobowiec (skojarzenie to nasuwa nieciekawa fasada i mroczne wnętrze), a wrażenie potęguje imponujący sarkofag Dom Alfonsa z Porto. Warto rozejrzeć się za odnowioną figurką przedstawiającą Nossę Senhora do Ó w zaawansowanej ciąży (toÓ! pochodzi od Ó! Nossa Senhora, Mile de Deus… – wołacza w modlitwie: „O! Święta Mario! Matko Boska!”).

Inną atrakcją w Lamego jest wizyta w piwnicach Caves Raposeira («054/655003), zbudowanych 1 km za miastem przy drodze prowadzącej do Castro Daire. W czasie organizowanego tam bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem zobaczyć można stare piwniczki oraz skosztować portugalskiego „szampana” (pn.-pt., zazwyczaj o 10.00, – 11.00, 14.00, 15.00 i 16.00). W przypadku większej grupy zwiedzających należy wcześniej uzgodnić telefonicznie lub osobiście w biurze turystycznym termin i godziny zwiedzania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>