Okolice Porto

Odcinek wybrzeża na południe od Porto należy du najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia są tu ścieki przemysłowe przy zbyt malej ilości oczyszczalni. Już od kilku lat w Porto i Vila Nova de Gaia, od czasu do czasu, pojawiają się na krótko epidemie żółtaczki. Można jej się nabawić w czasie pływania w zanieczyszczonych wodach przybrzeżnych, dlatego na tym odcinku wybrzeża kąpiel nic jest wskazana. Odważni mogą wchodzić do wody już w okolicach Espinho, ale najbezpieczniej byłoby zakosztować morskiej kąpieli dopiero w Esmoriz, Contegaęa lub Furadouro. Wody obmywające odcinek wybrzeża rozciągający się w kierunku północnym są trochę czystsze, ale i tak w okolicach Matosinhos kąpiel nie jest wskazana. Zresztą na wszystkich plażach w Porto, między Pastoras i Castelo do Queijo, obowiązuje zakaz kąpieli. Natomiast w odległości kilku kilometrów na północ od Cabo do Mundo znajdują się Vila do Conde oraz Púvoa de Varzim, gdzie warto się zatrzymać choćby i na kilka dni. Latem stanowią one dogodne bazy noclegowe, skąd można się wybrać na wycieczkę do Porto.

Linia kolejowa na północy kraju wzdłuż rzeki Douro (L.itihn do Douro) ciągnie się z Porto w kierunku wschodnim, przez pierwsze 40 km z biegiem rzeki Sousa, a nie Douro. Pociągi osobowe zatrzymują się w Cete, dwanaście przystanków przed Porto oraz zaledwie 1 km od wioski PAęO DE SOUSA, do której można też dojechać autobusem kursującym z Penafiel. Jest to dawna siedziba portugalskiego zakonu benedyktynów, a obecnie przyjeżdżają tu liczni mieszkańcy Porto na pikniki nad rzeką Sousa.

Główną atrakcją miast a jest stary kościół Benedyktynów, ociekająca wilgocią, mroczna budowla średniowieczna, obecnie w trakcie remontu. W jednym z jej zakamarków mieści się grobowiec ważnej postaci w historii Portugalii – Egasa Moniza, nauczyciela i doradcy Alfonsa I Zdohywcy. W 1127 r., w czasie walk o Guimaráes, Egas Moniz został dobrowolnym zakładnikiem, co skłoniło Alfonsa VIL króla Kastylii i Leonii do zaprzestania oblężenia miasta. Alfons I Zdobywca pragną! w len sposób skłonić swojego dziada do zakończenia długotrwałej wojny. Egas Moniz ślubował wierność Alfonsowi VII. zaś ten uznał go za swojego wasala i odstąpi! od murów Guimaráes. Egas Moniz został wysłany do Hiszpanii w celu przeprowadzenia pertraktacji pokojowych. Misja ta dala Alfonsowi I czas, potrzebny na odparcie ataku Maurów, którzy zaczęli zagrażać Portugalii od południa. Po trzech latach Alfons VII uznał, że porozumienie zostało przez Portugalię zerwane i zagroził wypowiedzeniem wojny. Egas ponownie dostał się przed oblicze władcy i przedstawiwszy mu siebie i swoją rodzinę (co zobrazowane jest na płytach wokół grobowca), gotowy byl przyjąć karę śmierci za czyny swojego pana Alfonsa I. Król Kastylii I Leonu, w uznaniu jego wierności i odwagi, okazał mu laskę i puści! go wolno. W wiosce jest niewiele kafejek oraz spora ilość pól namiotowych. Noclegi można znaleźć niedaleko stąd, wzdłuż linii kolejowej biegnącej w kierunku Penafiel.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>