Penacova i Lorváo

PENACOVA oddalona jest o 22 km na pólnocny-wschód od Coimbry. Miasteczko leży wysoko nad rzeką. Oszałamiającą panoramę doliny, szpeci niestety biegnąca w dole autostrada. Penacova nie wyróżnia się niczym szczególnym. Przy niewielkim ryneczku jest kilka kawiarni i restauracji, turyści moga się też wybrać1 na spacer nad rzekę i do lasu. Osobliwa atrakcja, z jakiej słynie miasteczko, to jedyne w swoim rodzaju wykałaczki (‚pitillos). Rzeźbione ręcznie przez miejscowe kobiety, wyglądają jak prawdziw e dzielą sztuki. Niektóre z nich, przypominają nawet zakończone piórkiem strzałki. Wykałaczki można kupić w biurze turystycznym (pri.-sb. 9.00-17.30, nd. 9.00-12.30 i 14.00-17.30: 0039/477114) mieszczącym się w ratuszu przy rynku.

Turyści, którzy zdecydują się przenocować w Penacova mają do wyboru jeden z dwóch hoteli. Może to być przyjemny Pensño Avenida przy Avenida Abel Rodrigues da Costa (039/477142: ©), położony na wzniesieniu przy wjeździe do miasta. Drewniane wnętrza, dobra restauracja ze słonecznym tarasem to zalety tego hotelu z tradycjami. Zwolennicy nowoczesności powinni udać się do Residencial Sun Joño (039/477545: ©), po przeciwnej stronie drogi prowadzącej z Pensao Avenida. Smaczne potrawy za ok. 2500 esc. serwuje restauracja Panorámico, niedaleko ratusza i biura turystycznego. Można stąd podziwiać wspaniały krajobraz doliny Mondego. Sąsiadująca z restauracją Café Turismo także posiada widokowe miejsca na tarasie, a wewnątrz kolekcję wykałaczek.

Pole kempingowe (039/4774(i4: mecz. I) znajduje się po drugiej stronie rzeki. Tutaj też ma swoje siedzibę biuro O Pioneiro do Mondego. organizujące spływy kajakowe do Coimbry (codz. IV do poł.X: 2500 esc. od osoby). Wycieczka rozpoczyna się o 11,00 w Penacova. Uczestnicy spływu mają do pokonania 25 km (3-4 godz.). Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (osoby władające językiem angielskim mogą dzwonić pod nr 039/478385: 13.00-15.00 i 20.00-22.0Í)). Turyści, którzy mają rezerwację do Penacova mogą podjechać darmowym mikrobusem, odjeżdżającym z Coimbry o 10.00. Szczegółowych informacji na ten temat udziela hiuro turystyczne w Coimbrze.

Pobyt w Coimbrze lub Penacova urozmaicić można wycieczką do klasztoru Lorváo (Convento de Lorváo) położonego w wiosce LORVÁO: dojazd boczną drogą trasy N110. Turyści niezmotoryzowani muszą autobusem dojechać do Rebordosa, w pobliżu Penacova. Z Rebordosa do klasztoru jest 5 kilometrów, które trzeba pokonać na piechotę. Klasztor został założony przez benedyktynów w IX w. jeszcze przed najazdem Arabów. Później przejęły go cysterki. Na przyklasztornym cmentarzu matki przełożone pochowane są w pozycji poziomej, natomiast pozostałe siostry w pozycji pionowej, po dwie lub trzy w jednym grobie.

Większość zachowanych do dziś zabudowań pochodzi z XVIII w., w którym przeprowadzono gruntowny remont klasztoru. Aby wejść do kościoła trzeba zadzwonić po dozorcę, W świątyni wystawiona jest czaszka arabskiego króla. Warto też wejść po schodach na sklepiony knputowo dach (zimbório), z którego roztacza się piękny widok na dolinę. Wizyta w klasztorze Lorváo wywołuje często sprzeczne uczucia, jako że odkrywa niepokojąco surowy i konserwatywny charakter dawnej religijności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>