Penafiel i okolice

W PENAFIEL wkracza się do krainy zielonego wina (vinho verde). Jego produkcję zapoczątkowali tu benedyktyni i – mozolnie wyrównali strome zbocza doliny pod uprawę winorośli. Innym świadectwem ich obecności jest dwanaście kościołów romańskich, pięknie położonych w wioskach skrytych wśród pofałdowanych wzgórz.

Mimo wybudowania w dolinie Sousa nowej autostrady, biegnącej w kierunku zachodnim, w Pcnafiel nadal panuje duży ruch samochodowy, dlatego najlepiej przyjechać tutaj autobusem kursującym z dworca kniejowego, leżącego nieco poniżej wzgórza. Autobusy przyjeżdżają tu regularnie również z Porto. Ich przystanek końcowy znajduje się koło kiosku, w pobliżu biura turystycznego, Na niezapomniany klimat miasteczka wpływa fakt, że produkowane tu wspaniale wino podaje się prosto z beczki w urokliwej restauracji Fado oraz w piwnicy – adcgit na centralnie położonej Largo do Padre Amćrico. Co ciekawe, jej właściciel śpiewa w niektóre weekendy piosenki fado. Nad restauracją znajduje się niedrogi pensjonat, Casa Jodo da Lixa (B055/25158: ©)

Wyższy standard oferuje nowoczesny Pena Hotel (ir055/711420: ), na Avenida Ze- ferino de Oliveira, naprzeciw imponującego, zwieńczonego kopułą Santuario de Nossa Scnhora daPiedadee Santos Passos. Osoby zamierzające zwiedzić kościoły w tym rejonie uzyskają wszystkie niezbędne na ten temat informacje w biurze turystycznym na Avenida Sacadura Cabral 90 (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.30: n055/712561). Poniżej biura znajduje się zadaszone targowisko. Natomiast jeszcze niżej, na Rua Engenheiro Matos 67, mieści się Restaurante ]io do Sol, gdzie podaje się smaczne posiłki (ok. 1500 esc. od osoby) i skąd rozciąga się ładny widok na dolinę Sousa.

Do większości tutejszych kościołów trudno się dostać osobom podróżującym bez samochodu. Autobusem najłatwiej dojechać do 1ÍOELIIE, leżącego przy głównej drodze do Entre-os-Rios w pobliżu doliny Tñmega, Słynie jako najmniejszy kościół romański w tym regionie. Swój urok zawdzięcza w dużej mierze wspaniałej lokalizacji na skraju wzgórza, gdyż jego konstrukcja oraz architektura nie wyróżniają się niczym szczególnym. W przypadku gdy jest zamknięty, klucz można dostać w domu parafialnym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>