Penha i Santa Marinha da Costa

Santa Marinha da Costa, najlepiej zachowana budowla średniowieczna w Mlnho, wznosi się na zboczu Penha (617 m), 5 km na południowy wschód od Guimarâes. Dawny klasztor peini obecnie funkcję schroniska. Można się tu dostać odjeżdżającym sprzed biura turystycznego autobusem do Sao Roque (co 30 min, od 6.00 do 22.00, w nd. do 20.00). Należy wysiąść przy „Costa” i dalej kierować się znakami. Bardziej interesująca jest jednak podróż kolejką linową (Teleférico da Penha: 10.00-19.00: bilet w jedną stronę 300 esc., w obie strony 500 esc.). Stacja kolejki znajduje się przy końcu Rua de Doutor José Sampaio, a podróż malutkimi wagonikami zabiera jedynie 10 minut.

Klasztor, wzniesiony na cześć św. Marinha, patronki kobiet ciężarnych, zbudowany został w 1154 r. na rozkaz Mafaldy, żony Alfonsa I Zdobywcy. Zajmowany początkowo przezauguslianów, przeszedł w XVI w. w posiadanie zakonu św, Jeremiasza. Na wewnętrznych ścianach kaplicy (VII-IX, 9.00-13.00 i 14.00-19.00) często powtarzającym się elementem dekoracyjnym jest godło zakonu przedstawiające czaszkę i Iwa. Wystrój kaplicy jest mieszanką wielu stylów, które wbrew pozorom doskonale ze sobą harmonizują. Przy południowej ścianie znajdują się drzwi z X w., zaś w zakrystii zobaczyć można XVI- wieczne kasetony (na jednym z nich Jeremiasz bije się w piersi kamieniem, aby nie ulec pokusom cielesnym), a organy i kamienne sklepienie chóru pochodzą z XVIII w.

Zwiedzającym udostępniona jest jedynie kaplica, pozostała część budynków klasztornych otwarta jest wyłącznie dla gości pousada (patrz poniżej). Możnajednak zajrzeć na krużganek, do którego prowadzą drzwi w stylu mozarabskim. Turyści mają też wstęp do ogrodów przyklasztornych. Osoby, których nie stać na pobyt w pousada, a chcą spędzić tu więcej czasu, mogą przedłużyć zwiedzanie, udając się do mieszczącego się tu baru na posiłek lub drinka.

Dworzec kolejowy oddalony jest o 10 minut drogi na południe od centrum. Po wyjściu ze stacji należy iść w lewo, a następnie skręcić w pierwszą ulicę w prawo. Po drodze mija się uniwersytet, zajmujący budynek dawnego pałacu, i po chwili dochodzi do biura turystycznego (9.00-12.30 i 14.00-17.30: «053/412450), położonego na Avenida Resistencia ao Fascismo 83, naprzeciwko głównego placu Largo do Toural. Drugie biuro turystyczne mieści się na piętrze galerii na Praęa dc Santiago (codz. 9.00-19.00: 0053/515123, wewn. 184).

Autobusy zatrzymują się na dworcu przy końcu Avenida Conde de Margaride, w odległości 15 minut drogi od centrum. Droga na przystanek jest nieoznakowana, trzeba kierować się tablicą Continente lub Macdonald’s. Z dworca du centrum idzie się wzdłuż Avenida Conde de Margaride, a po minięciu targu skręca na prawo i przechodzi obok muzeum Martins Sarmentó. Do Guimaraes kursują autobusy pospieszne z Porto i Lizbony, codziennie odjeżdżają też autobusy do Bragi, Amarante, Cabeceiras i Mondim de Basto i Póvoa do Lanhoso.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>