Peso da Régua – dalszy opis

Oprócz tego rodzaju alrakcji turystycznych nie ma tu nic, co by szczególnie zasługiwało na uwagę (z wyjątkiem spaceru po górnym mieście). Można się też wybrać na wycieczkę statkiem po rzece do niektórych miejscowych quintas zlokalizowanych wokół Rćgua. Cont- ptmhia Ttiristiat do Douro («054/3310211) organizuje wycieczki w łodzi mogącej pomieścić tylko 14 osób. Za rejs płaci się, w zależności o’d miejsca, do którego chce się dopłynąć, w granicach 2000-6000 esc. od osoby, natomiast wynajęcie całej łodzi na 1 godz. kosztuje 12000 esc.

Raczej malo kto zatrzymuje się w Rćgua na noc, dlatego warto upewnić się, kiedy odjeżdża stąd pociąg lub autobus. Autobusy do Lamego kursują co godzinę do 20.00 (odjazd  sprzed stacji). W kawiarni dworcowej czynna jest przechowalnia bagażu. Warto tu też obejrzeć podniszczone lokomotywy parowe, stojące naprzeciw na bocznicy. Noclegi można znaleźć w wysokim, oferującym wspaniale widoki na okolicę, Residencial Império (»054/ 322380:), Rua Vasques Osório 8, na rogu Largo da Estaçào, niedaleko dworca, w nowoczesnym hotelu Residencial Quixote (»054/321151 :@), na Avenida Sacadura Cabral 1, nad rzeką w nowej dzielnicy miasta, kibw Pensáo Borrajo (»054/23396:), na Rua Dos Camilos, skromnym pensjonacie, mieszczącym się w starym, wyłożonym płytkami budynku nad restauracją, przy tej samej drodze co poczta. Przy nabrzeżu zlokalizowanych jest wicie restauracji. Oprócz tego wart polecenia jest OMaleim, przyjemny, ożywiony loki na Rua dos Cam i los, oraz Café Pardal, usytuowana przy drodze biegnącej od Pensáo Borrajo w górę wzgórza, gdzie zarówno wewnątrz, jak i na tarasie, można zjeść lekki posiłek.

Tuż za Régua i za ogromną zaporą hydroelektryczną pojawiają się pierwsze tarasowate zbocza, porośnięte winnicami, dostarczającymi owoców do produkcji wina porto. Najpiękniej wyglądają w sierpniu, gdy winogrona dojrzewają, a także we wrześniu, w okresie zbiorów. Quotas przeznaczone do produkcji wina budowano tu już w połowie XVIII w., z tego samego okresu pochodzą także tarasowate zbocza, z których tylko część nie została zniszczona w czasie budowy dróg dla pracujących w winnicach traktorów. Tradycyjne barcos rabelos zostały zastąpione przez maszyny i cysterny, ale wciąż zatrudnia się tu osoby do ręcznego zbierania winogron.

Piękny, skalisty krajobraz z łagodnymi, ciemnozielonymi wzniesieniami w tle, ciągnie się aż za PINHÀO, głównym ośrodkiem produkcji wina porto. Są tu zaledwie dwa pensjonaty: przyjemny Pensáo Douro (»054/72404:), którego właściciele mówią po francusku, orazPensâo Ponte Grande (»054/72456:). Z Pinhâo można pojechać samochodem lub taksówką do wioski Panascal i zwiedzić tam 250-letnią Quinta de Panascal (pn.-pt. 10.00-19.30: »054/72321), własność spedytora porto, gdzie przeprowadza się degustacje miejscowego wina porto.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>