Peso da Régua

PESO DA RÉGUA (zazwyczaj po prostu Régua) to rozwijające się miasto, znane już od dwustu lat jako „stolica górnego Douro”, gdyż stanowiło kiedyś jeden z głównych ośrodków produkcji wina porto. Obecnie porto wytwarza się nieco dalej w Pinháo, pół godziny drogi na wschód, a Régua jest tylko miejscem, przez które wino transportuje się do Porto. O czasach dawnej świetności Régua, gdy markiz de Pombal uczynił z niej stolicę regionu produkcji porto otoczonego linią demarkacyjną (czyli strefą urzędowo dozwolonej uprawy winorośli), świadczą zdobione barcos rabcios, zakotwiczone na rzece, oraz posępny plakat wytwórni Stindeman na tle horyzontu.

Małe biuro turystyczne (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-18.00: «054/22846), Rua Da Fer- reirinha 505, znajduje się zaledwie 1 km od stacji – należy skręcić w prawo i kierować w dół wzgórza wzdłuż rzeki, a potem znowu skręcić w prawo. Można w nim uzyskać informacje o wycieczkach do miejscowych winiarni i piwniczek na wino. Najłatwiej zwiedzić Quinta de Sao Domingos (Ramos Pinto), dokąd organizuje się znacznie ciekawsze wycieczki w małych grupach niżw regionie Vila Nuva de Gaia (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.00). Prowadząca tu droga, w którą trzeba skręcić za stacją w lewo, jest dobrze oznakowana. Zwiedzić też można wejście do Casa do Douro, siedziby producentów porto, gdzie znajdują się, stylizowane na średniowieczne, okna witrażowe, które wykonał Lino Antonio.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>