Pinhal de Leiria i plaże

Pinhal de Leira (lub Pinhal do Rei) to jedno z najbardziej sielankowych miejsc na wybrzeżu, na zachód od Leiria. Królewski Las Sosnowy zasadzono z rozkazu króla Dinisa. Monarcha, znany ze swych reformatorskich poczynań, miał świadomość, że tylko las chronić będzie żyzne pola przed wdzierającymi się w głąb lądu wydmami. Promienie słońca przedzierają się lu i ówdzie przez rozłożyste gałęzie drzew, a w powietrzu unosi się zapach żywicy. W biurze turystycznym w Marinha Grande, w połowie drogi między Leiria a wybrzeżem, można nabyć mapę ułatwiającą spacery po lesie.

Chociażplażesątu zachwycaj ące, ze względu n a zanieczyszczę nie morza kąpać może się tylko na odcinku wybrzeża od Paredes da Vitória (12 km na południe od Sao Pedro de Muel) do Leirosa (11 km na południe od Figueira da Foz).

Największą atrakcją SAO PEDRO DE MUEL jest plaża. Pomimo dużej liczby turystów ściągających tutaj w sezonie, miasteczko uniknęło potopu nowoczesnych hoteli, w dużej mierze zachowując tradycyjną architekturę. Z Leirii, oddalonej o 22 km, dostać się tu można autobusem, który kursuje przynajmniej co 2 godziny. Ze znalezieniem noclegu nawet w sezonie zwykle nie ma problemu, najlepiej zwrócić się do biura turystycznego («044/599152, czynne w sezonie). Wśród wielu doskonałych tutejszych restauracji wyróżniają się:ż( Conche w pobliżu kościoła, Brisamarpny Rua Dr. Bettencourt i A Forte przy Alfonso Lopes Vieira.

Te małe miejscowości letniskowe, położone na wybrzeżu na północ od Sao Pedro, w pobliżu ujścia rzeki Liz, zasługują na uwagę czy to z powodu wspaniałych plaż, atrakcyjnego położenia, czy też wyśmienitych restauracji (O Pat dos Frangos w Praia Velha wiełoktolnie wygrywała konkursy kulinarne). Najładniej położony kemping znajduje się w Pedrógoa {044/69 54 03).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>