Ponte de Lima

Po godzinie jazdy na wschód od Viana do Castelo dojeżdża się do PONTE DE LIMA Miasto położone jest nad rzymskim kamiennym mostem, wzniesionym ponoć dla upamiętnienia pierwszej przeprawy przez rzekę. Pełne uroku zabudowania otaczają stare centrum. Panujący tu sielankowy spokój burzą jednak tłumy turystów, ściągających w lipcu i sierpniu, Z myślą o nich władze miasta planują wybudowanie pola golfowego.

W pozostałych miesiącach miasteczko ponownie odzyskuje swój urok i ciszę, które czynią z niego jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Portugalii. Nad rzeką w pobliżu pięknych piaszczystych plaż, co dwa tygodnie, w poniedziałki odbywa się tary. Ten najstarszy w Portugalii jarmark organizowany jest regularnie od czasu uzyskania przez miasto w 1125 r. pierwszego pozwolenia na handel. Długą tradycję mają też obchody „Nowych targów”, przypadające na drugi lub trzeci weekend sierpnia. Na festynie i jarmarku spotyka się niemalże całe Minho. Starzy i młodzi bawią się przy muzyce ulicznych kapel, a wieczorem podziwiają pokazy sztucznych ogni. Bardziej tradycyjny charakter ma odbywająca się na początku lipca uroczystość Vaca Das Cordas „związanego byka”. W dniu liczącego już trzysta lat święta, spętany byk ciągnięty jest przez mieszkańców nad rzekę. Z okazji przypadających kilka dni później obchodów Bożego Ciała, całe miasto udekorowane jest przepięknymi kompozycjami z kwiatów.

Najpiękniejszą częścią Ponte de Lima są okolice wysadzanej platanami alei Alameda. Ciągnąca się nad rzeką droga prowadzi do starego klasztoru św. Antoniego. W klasztornym kościele mieści się obecnie muzeum. Na spacer po mieście trzeba poświęcić co najmniej godzinę. Warto przyjrzeć się pochodzącym z XVII w. rezydencjom zdobionym kamiennymi herbami. Godne uwagi są także pozostałości po XI V-wiecznej wieży, pełniącej do lat 60. naszego stulecia funkcję więzienia (więźniowie mogli spuszczaćz okien przywiązane na sznurku kubki, do których ludzie wrzucali pieniądze i papierosy), Dziś w murach więzienia mieści się niewielki sklep z wyrobami rękodzielniczymi. Osoby nie mające ochoty na kąpiel w rzece mogą udać się na basen przy Rua Francisco Sá Cameiro (pn.-pt. 17.00-22.00, sb, i nd. 9.0012.00 i 17.00-22.00). Wcentrum handlowym Rio Lima znajduje się kino (pt.-pn.).

Dworzec autobusowy znajduje się za targowiskiem, niedaleko rzeki. Po kilku minutach drogi dochodzi się stąd do położonego w centrum przy Praęa da República biura turystycznego (pn.-sb. 9.00-12.30 i 14.30-18.00, nd. 9.30-12.30: «058/942335). Obsługa biura służy mapami miasta, choć i bez nich można łatwo poruszać się po Ponte de Lima. W zajmowanym przez biuro budynku mieści się też główny oddział organizacji TUrismo de Habitaęao (Tttrihab), oferującej jedne z najpiękniejszych miejsc noclegowych w północnej Portugalii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>