PORTO CZ. II

PORTO (Oporto), główne miasto północnej części kraju, różni się dosyć znacznie od Lizbony – jest bezpretensjonalne, ale jednocześnie bardzo wymagające i bezgranicznie skomercjalizowane. Według miejscowego powiedzenia: „Coimbra studiuje, Braga się modli, Lizbona wydaje pieniądze, a Porto pracuje”. Największą atrakcją miasta są cztery imponujące mosty: dwa nowoczesne i dwa z XIX w. Tc starsze to żelazny most kolejowy Maria Pia oraz zaprojektowany przez Eiffla, ogromny, dwukondygnacyjny most Dom Luís I, łączący miasto z Vila Nova de Gaia, miejscem, gdzie produkuje się wino porto, a w licznych winiarniach organizowane są degustacje.

W centrum znajduje się wiele ciekawych zabytków architektonicznych. Na pewno warto zobaczyć Torre dos Clérigos oraz katedrę, a także bogato zdobione wnętrza giełdy (Bolsa) oraz kościoła św, Franciszka. Można też zwiedzić kilka dobrych muzeów, O niepowtarzalnym uroku Porto decyduje jednak codzienne życie jego mieszkańców: fascynujące zestawienie nowoczesnego centrum finansowego, otoczonego przez zamożne przedmieścia, ze starymi częściami miasta z mnóstwem wąskich uliczek i pasaży, które zachowały swój pierwotny wygląd. Tę część miasta można zwiedzić podczas spaceru wzdłuż nabrzeża między mostami Dom Luís i Maria Pia. Prowizorycznie sklecone bud- ki i chaty, rozłożone po obu stronach wąwozu, przywodzą na myśl typowo brazylijskie miasteczko.

Aż trudno uwierzyć zew zachodniej Europie można jeszcze znaleźć tak ubogie dzielnice. Mimo to miasto jest pełne uroku i malownicze – zwłaszcza dzięki niewielkim barom i staroświeckim sklepikom – i przyciąga tłumy turystów o każdej porze roku. Najlepiej przyjechać tu w okresie trwania hucznie obchodzonej nncy świętojańskiej (noc z 23 na 24 VI). Odnosi się wtedy wrażenie, żc wszyscy mieszkańcy wylęgają na ulice, uderzając się nawzajem po głowach plastikowymi, piszczącymi młotkami lub czymkolwiek innym, co wpadnie im w ręce.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>