PORTO CZ. III

Z lotniska, położonego 13 km na północ od miasta, kursuje co 30 min autobus #56 do Jardim da Cordoaria, z przystankiem w pobliżu budynku uniwersytetu. Podróż trwa zazwyczaj 40 min, ale w godzinach szczytu może zająć nawet i godzinę. W drodze do Porto autobus przejeżdża kolo schroniska młodzieżowego i przez dzielnicę Boavista. Kurs taksówką do centrum kosztuje, w zależności od miejsca docelowego, w granicach 2500- 300ÜCSC. Jeżeli wskazanie licznika wydaje się zbyt wysokie, należy poprosić taksówkarza o rachunek i zanieść go do biura turystycznego lub do Cámara Municipal, znajdu jących się na Praęa General Humberto Delgado. Zmotoryzowani powinni unikać jazdy po een- trum, gdzie często tworzą się korki, Tę część miasta najłatwiej pokonuje się taksówką lub na piechotę.

Pociągi ¡autobusy przyjeżdżające do Porto zatrzymują się w okolicach centrum, ale warto wiedzieć, że w mieście istnieje kilka różnych dworców. Pociągi jadące z południa mają postój w Estaçâo de Campanliâ, kilka kilometrów na wschód od centrum. Tutaj trzeba wsiąść do kolejki miejskiej kursującej mniej więcej co 20 min do stacji Sâo Bento, usytuowanej w samym centrum Porto – jazda trwa około 5 min. Większość pociągów jadących z północy przyjeżdża bezpośrednio do Sao Benlo, chociaż kolej wąskotorowa kursująca z Guimaraes i z wybrzeża północnego (Vila do Conde/Póvoa dc Varzim) korzysta z mniejszej stacji Estaçâo da Trindade, leżącej nieco na północ od Avenida dos Aliados.

Autobusy należące do różnych firm przewozowych nie zatrzymują się na wspólnym dworcu, a po pobieżnym zapoznaniu się z rozkładem jazdy można dojść do wniosku, że każdy z nich odjeżdża z innej ulicy i z innej części miasta. Przystanki początkowe większości autobusów znajdują się jednak w okolicy centrum, a wiele z nich odjeżdża z dworca poniżej Torre dos Clérigos przy Rua das Carmelitas. Pozostałe autobusy kursujące z południa zatrzymują się przy ulicach przylegających dolina Alexandre Hercu lano (nieco na wschód od Sâo Bento), a te przyjeżdżające z północy (Viana do Castelo, Baręelos lub Bragi) mają przystanki w okolicach Praęa Filipa de Lencastre lub Praęa General Humberto Delgado.

W Porto znajdują się dwa centralne biura turystyczne, gdzie można otrzymać plan miasta w dużej skali oraz informacje o rozkładzie jazdy pociągów i autobusów. Główne biuro turystyczne usytuowane jest przy północnym końcu centralnie położonej Avenida dos Aliados, przy Praęa Humberto Delgado (latem pn.-pt. 9.00-19.00, Sb. 9.00-1(5.00, nd. 10.30-13.00: zimą pn.-pt. 9.00-17.30, sb. 9.00-16.00: O312740). Drugie, w części sprywatyzowane, biuro turystyczne zlokalizowane jest na Praęa de Dom Joño I. niedaleko stacji Sao Bento (pn.-pt. 9.00-19.30. sb. i nd. 9,30-15.30: »317514). Udziela się tu szczegółowych informaq’i o Pono i północnej części kraju. Na lotnisku znajduje się również punkt informacji turystycznej (codz. 8.00-20.00: »9412534).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>