Porto – informator cz. III

Pralnie Pralnia samoobsługowa znajduje się w Brasilia Shopping Centre na Avenida da Bouvista. Sport Największy klub piłkarski w mieście, FC Porto, zdobywca Pucharu Europy w 1987 r., przez kilka ostatnich lat, na zmianę z Benficą Lizbona, zdobywa mistrzostwo kraju, Mecze rozgrywane są na Estadio das Antas (dojazd autobusami #6 i #78 z Praęa du Liberdade), mogącym pomieścić aż 90000 widzów. Ojcem ostatnich sukcesów zespołu jest były trener reprezentacji Anglii, Bobby Robson. Jeśli w mieście rozpoczyna się nagle świętowanie, znaczy to, że drużyna wygrała właśnie jakiś ważny mecz. W pierwszej lidze występuje też Boavista FC, której Estadio do Bessa położony jest nu Rua Primeiro de Janeiro. Także S.C.Salgueiros. których mecze odbywają się niedaleko Vila Nova de Gaia na Sport Comercio e Salgueíros, Rua Alvares Cabral, mają na swoim koncie występy w pierwszej lidze.

Szpitale Santo Antonio, Rua José de Carvalho («2007354). Targi Targowisko czynne jest codziennie na Mercado Boliulo przy Rua Sá da Bandeira, za głównym urzędem pocztowym, godne jest polecenia wszystkim, zwłaszcza wybierającym się nu piknik. Pchli targ (najlepiej przyjść rano w sobotę} odbywa się wzdłuż Calçada de Vandoma. poniżej katedry, oraz nad rzeką, wzdłuż Alameda das Fontainhas. W niedzielę rano na Rua da Madeira sprzedaje się ptaki, na Praęa da Liberdade kwiaty, a na Praęa D. Joño 1. za biurem t urystycznym, kupić można znaczki i monety.

Telefony Połączenia międzynarodowe można uzyskać na poczcie znajdującej się na Praęa Genral Humberto Delgado oraz w biurze Telecom na Praęa da Batalha. W mieście jest też drugi urząd pocztowy, który znajduje się na Praęa da Liberdade 62. Można tam też nabyć karty magnetyczne. Wypożyczalnie samochodów Jumbo Travel, Rua Ceuta 47 (381561) oraz Inter Rent, Rua do Bolhâo 182 (381964). Wiele firm oferuje swe usługi także na lotniskach, gdzie samochód można wypożyczyć na miejscu.

Zakupy Większość sklepów czynna jest tylko od poniedziałku do piątku, a te otwarte w soboty zamykane są w południe. Tylko największe sklepy czynne są przez cały tydzień z wyjątkiem niedziel. Jedynie Centro Comercial Brasilia (na Praęa Mouzinho de Albuquerque, przy końcu Avenida Boavista), oraz Shopping Cidade do Porto, niedaleko Brasilii (są tu też kina i restauracje), otwarte są przez cały tydzień. Większość sklepów znanych firm zagranicznych, znajduje się przy zamkniętych dla ruchu samochodowego uliczkach, w pobliżu Rua de Santa Catarina. Sklepy całodobowe oraz restauracje czynne do 2.00 w nocy wyszczególnione są w Público.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>