Porto poza centrum

Najciekawszym z muzeów leżących poza centrum jest Muzeum Sztuki Współczesnej (Mu- seude Arte Moderna: I-Xwt.-pt. 14.00-20.00, sb.i nd. 10.00-20.00: XI i XIIwt.-nd. 14.0019.00: 300 esc.), położone przy Rúa de Serralves 977, około pól godziny jazdy autobusem w kierunku zachodnim: dojazd #78 kursującym z Cordoaria lub z okolic Palacio de Cristal. Muzeum mieści się w pochodzącym z lat 30. XX w. pałacu znanym jako Casa de Serralves i jest zarządzane przez lizbońską Fundację im. Gulhenkiana. Zebrano tu wiele prac portugalskich architektów i projektantów. Żadne inne muzeum państwowe w Portugalii nie posiada tak bogatej kolekcji najnowszych prac współczesnych artystów. Wystawy trwają co najmniej miesiąc, a ogrody (wt.-nd. 14.00-18.00: bezpł.) są otwarte nawet w czasie dwutygodniowych zmian ekspozycji.

Osoby o odmiennych upodobaniach estetycznych powinny dowiedzieć się w biurze turystycznym, czy Casa-Museu de Fernando de Castro, leżące na północ od centrum przy Ruade Costa Cabral 176 (przedłużenie Ruade Santa Caterina), zostało ponownie otwarte. Ten niezwykły dom wypełniony jest prawdziwymi skarbami i – są tu m.in. kawałki złoconego drewna, ocalałe z miejskich klasztorów, zlikwidowanych w 1910 r. Eksponatami opiekuje się dyrekcja Soares dos Reis.

Wreszcie nad rzeką, za Jardim do Palácio de Cristal, znajduje się najnowsze muzeum Porto, Carro Eléctrico Tram Museo (wt.-sb. 9.00-12.00 i 14.00-17.00: 100 esc.), mieszczące się w dawnej zajezdni tramwajowej na Alameda Basilio Teles. Do niedawna tramwaje wciąż jeździły po ulicach miasta, ale obecnie kursują wyłącznie na linii #18. Wykupienie tu wycieczki tramwajowej po mieście nie opłaca się, gdyż odbywa się ona na tej samej trasie linii #18, ale kosztuje znacznie więcej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>