PORTO

Porto, drugie co do wielkości miasio Portugalii, jest wspaniale położone przy ujściu rzeki Douro. Stare dzielnice miasta rozciągają się malowniczo na północnym, bardzo skalistym brzegu rzeki. Porto ma wiele uroku: niektóre jego dzielnice przypominają atmosferą angielskie miasta z powieści Dickensa, Mimo to uwaga turystów skupia się przede wszystkim na leżących na przeciwległym brzegu przedmieściach Vila Nova de Gaia, słynących z produkowanego tu wina pono. Wody przybrzeżne po obu stronach miasta są bardzo mocno zanieczyszczone, co nie oznacza jednak, że czyste plaże znajdują się jedynie daleko na północy kraju. Amatorów pływania zadowolą z pewnością plaże w Vila do Conde czy Póvoa de Varzim, miejscowościach wczasowych, które swoim urokiem przypominają malownicze zakątki regionu Minho.

Niepowtarzalny charakter tego miejsca tworzy rzeka Douro, wijąca się wąskim korytem od granicy hiszpańskiej, pośród wzgórz, na których porozrzucane są winiarnie i składy wina porto oraz wiele małych miasteczek. Przebywają w nich, prócz mieszkańców, tylko nieliczni turyści oraz pracownicy sezonowi, pomagający przy zbiorze winogron. Doliny wraz z dorzeczem rzeki tworzą jeden z najwspanialszych krajobrazów w całej Portugalii. 1 choć wina nie transportuje się już-jak dawniej – barkami, to i tak podróż w górę rzeki stanowi jedną z najbardziej malowniczych wycieczek po kraju. Stolicą regionu Alto Douro jest dynamicznie rozwijające się Peso da Rćgua, które słynie z produkcji wina. Zaledwie 13 km na południe od tego miejsca znajduje się urokliwe barokowe miasteczko Lame- go, w którym wytwarza się musujące wino Raposára.

Zmotoryzowani dojadą bocznymi drogami, prowadzącymi wzdłuż rzeki, praktycznie od samego Porto do przejścia granicznego w Miranda do Douro. Większą przyjemność sprawi jednak podróż pociągiem. W odległości około 60 km od Porto, linia kolejowa zaczyna biec równolegle do rzeki, wcinając się gdzieniegdzie w skalne półki i przekraczając w kilku miejscach Douro na mostach. Jednym słowem jest to podróż, która sama w sobie stanowi niepowtarzalne przeżycie. Na północy kolej wąskotorowa biegnie wzdłuż dopływów Douro aż do Minho i Trás-os-Montes. Jadąc nią wzdłuż rzeki ( aniega dojeżdża się do pięknego, leżącego nad nią miasteczka Amarante. Natomiast z biegiem rzeki Corgo dociera się do Vila Real, skąd można autobusem zwiedzić cały region Trás-os-Montes, azUia odjeżdżają autobusy w kierunku Braganęa, leżącej na północnym wschodzie kraju.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>