Póvoa do Lanhoso i Nossa Senhora da Abadía

Nowoczesne dzielnice PÓVOA DO LANHOSO nie są szczególnie ciekawe, ale na ich krańcach leżą dwa historyczne zabytki. Na północnym krańcu (od strony Bragi) wznosi się stromy kopiec, na którym stoi jeden z najmniejszych zamków w Portugalii, prócz tego można tam zobaczyć jedynie szczątki zniszczonych kaplic i …stoły do pikniku. W XIV w. pan tej ziemi zamkną! w zamku swoją wiarołomną żoną, jej kochanka i służących, a następnie rozkazał podpalić budynek. Zamek został potem odbudowany w XVIII w. W pobliskiej restauracji przechowywane są klucze do zamku, poza tym można tu niedrogo zjeść i popatrzeć na piękne widoki, zwłaszcza jeżeli uda się trafić na moment, kiedy akurat nie ma przyjęcia z okazji chrzcin czy wesela.

W przeciwnym kierunku. 3 km poza miastem, w niewielkiej odległości od głównej drogi (trzeba iść obok białej rzeźby) stoi mały kościół Punte Arcada. Proste wnętrze, charakterystyczne dla romańskiego stylu kontrastuje z bogatą dekoracją rzeźbiarską portalu, której centrum stanowi wielka owca.

W mieście można złapać połączenie na wschód do Tnis-ns-Montes, na południe do Douro przez Cabeceiras de Basto i do Porto przez Famalięao. Miasto ma także regularne połączenia autobusowe z Braga, Caldas do Gerés i Gu¡maraes. Aby pojechać którymś z autobusów do Chaves (4 dziennie) należy iść na piechotę 3 km na północ, do Pinheiro, leżącego przy głównej drodze N103.

Zjeżdżając z drogi Braga-Geres w SANTA MARIA DO DOURO (miejscowi nazywają ją Buoro), w którym zachowała się skorupa klasztoru i wielki kościół barokowy, dociera się do świątyni Nossa Senhora da Abadía. Uważa się ją za najstarsze sanktuarium w całej Portugalii, które podobnie jak Bom Jesus stanowi cel pielgrzymek. Największe święto obchodzone jest 15 VIII. Wierni oddają cześć XII-wiecznej, drewnianej rzeźbie Maryi z Dzieciątkiem. Chociaż kościół został w dużym stopniu przebudowany w XVIII w., na zewnątrz zachowały się dwa imponujące skrzydła, w których rozmieszczone są cele mnichów, pochodzące z wcześniejszego okresu. Stoi tam zazwyczaj kilka stoisk handlowych. Nie ma tutaj gdzie przenocować, ale można dobrze zjeść razem z pielgrzymami w przestronnej Restaurante Abaudia, która może pomieścić nawet 500 osób. Przy głównej drodze w Bouro można wynająć pokój w Residencial Santa Maria (-a 053/ 371231, @), a zjeść tuż obok. w Restaurante Cruzeiro.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>