Santa Maria da Feira

Do SANTA MARIA DA FEIRA jeżdżą autobusy z Aveiro i Espinho. Miejscowość, nazywana potocznie Feira jest siedzibą okazałego zamku (Gástelo da Feira: 1V-IX pn.8.30-12.00 i 13,30-18.00, wt.-nd. 8.30-19.30: w zimie skrócone godz. otwarcia: 200 esc.). Fantazyjne kopuły oraz zabytkowe wnętrza zamku, zaliczanego do najpiękniejszych w Portugalii nieprzyjemnie kontrastują z rozpadającą się brama wejściową. Reszta budowli jest odrestaurowana i robi dobre wrażenie, chociaż momentami widoczne są ślady pewnej nieudolności konserwatorów, Olśniewająca komnata w stylu mauretańskim łączy dwie części zamku za pomocą krętych korytarzy, niespodziewanych zakamarków, ukrytych drzwi i łuczniczych okiennek. Ten sekretny labirynt miał strzec mieszkańców zamku przed intruzami. Niektóre ściany zamku zdobią jeszcze rzymskie inskrypcje. Nieopodal, niezniszczalna starożytna droga prowadzi przez zalesione wzgórza do kawiarni, w której można kupić napoje i kanapki.

W drodze powrotnej z zamku widać widać klasztor kongregacji bractwa Jana Ewangelisty (Convento de Loios), który pełni obecnie funkcję centrum konferencyjnego. Na tyłach budynku, w ogrodzie znajduje się wyjątkowo brzydka betonowa grota, imitacje mostów i usypane z kamyków ścieżki. N ie warto spędzać tu zbyt wiele czasu.

Wizytę w Feira najlepiej zaplanować na 20 stycznia, ponieważ jest to dzień obchodów Festa das Fogaceiras („Święta Słodkich Zamków”). Jak co roku, przez miasto przechodzi wówczas pochód małych dziewczynek, które niosą wspaniałe ciasta w kształcie zamków (fógaęa). Tradycja obchodów tej uroczystości sięga 1750 r., kiedy wielka zaraza zdziesiątkowała I udność Feiry, Książę Pedro III, jako mały chłopak, modlił się wtedy gorąco do Matki Boskiej. Na pamiątkę cudownego ocalenia zamku, książę poprzysiągł wybawicielce, że od tej pory mieszkańcy Feira co roku wypiekać będą ciasta w kształcie zamku. Nazwa miejscowości bezpośrednio nawiązuje do tych wydarzeń.

Najlepsze noclegi oferuje Residencial Tony, Rúa Jornal Corrio da Feira 22 (a056/ 372593), 5 minut drogi od dworca autobusowego. Pokoje są czyste, każdy z łazienką i toaictą. Niedrogie i smaczne dania serwuje Restaúrame Parque, w której znajdują się również pokoje do wynajęcia. Restauracja teży przy drodze prowadzącej do zamku, przy której jest też kilka małych kawiarni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>