Santarém

Stolica prowincji Ribatejo SANTAREM, która wznosi się wysoko nad brzegami Tagu, zachwyca malowniczymi widokami na okoliczne pastwiska. Równocześnie jest to jedno z najstarszych miast portugalskich. Za panowania Juliusza Cezara pełniło ono rolę ważnego centrum administracyjnego rzymskiej prowincji Luzytanii, a mauretańskie Snntarém uchodziio za miasto nie do zdobycia. Dopiero w 1147 r. wyprawa króla Alfonsa I Zdobywcy, posiłkowana zastępami cudzoziemskich krzyżowców, zakończyła się zwycięstwem nad niewiernymi. Przez cały XIV i XV w. właśnie tutaj zbierał się królewski parlament {Corles). W Santarćm nic zachowały się żadne ślady bytności Rzymian ani Maurów, natomiast uwagę turystów przyciągają dwa wspaniałe kościoły, wyraźnie kontrastujące z nowoczesną zabudową miasta. Warto jednak odwiedzić San- tarćm, choćby ze względu na słynny taras widokowy (mirmiouro) znany jako Portas do Sol. Dodatkowa atrakcja to festiwale, które często odbywają się tak mieście, jak iwcatym regionie.

W sercu starego miasta, na Praęa Sá da Bandeira stoi jezuicki kościół seminaryjny (Seminario: 1676 r.), zwieńczony barokową fasadą o niezliczonej ilości okien. Kościół pełni dziś funkcję katedry miejskiej, Od placu biegną Rúa Serpa Pinto oraz Rúa Capelo e Ivens w kierunku oznakowanego Portas do Sol (15 minut spacerem). Po dradze mija się najciekawsze kościoły w mieście.

Pierwszym z nich jest manueliński Igreja de Marvila. przy końcu Rúa Serpa Pinio. Świątynia urzeka pięknem XVII-wiecznych azulejos. Warto też zwrócić uwagę na prześliczną, kamienną ambonę z jedenastoma miniaturowymi kolumnami koryncki- mi. Rua J. Arańo, prostopadła w stosunku do bocznych murów kościoła prowadzi dalej w dół, w kierunku Igreja da Graęa („kościół Ładu”: 9.30-13.00 i 14.30-17.30). Igreja da Graęa pochodzi z początków XV w. i uznawany jest za perełkę architektury sakralnej. W kościele znajduje się najpiękniejsza w kraju rozeta oraz ślepe elewacje nad portalem wyraźnie wzorowane na bogato zdobionej, gotyckiej fasadzie z Batalha. W Igreja da Graęa spoczywa ciało Pedro Álvaresa Cabrala, który w 1500 r. odkrył Brazylię. Obok jego skromnego nagrobka, bogaty sarkofag pierwszego gubernatora Ceuty Pedro de Menesesa (zm. 1437) wygląda olśniewająco.

W drodze do tarasu widokowego, trzeba jeszcze koniecznie zobaczyć romańsko-go- tyeki kościół św. Jana z Alporáo (Sao Joño de AlporSo), w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne. Uwagę zwiedzających przyciąga przeładowany ozdobami gotycki grobowiec Duarte de Menezesn (zm. 1464). Podczas walk toczonych z Mam ami w Afryce Północnej, Menezes został tak zmasakrowany przez przeciwników, że pochować można było jedynie ząb dzielnego rycerza. Avenida 5 de Outubro urywa się przy Portas do Sol (Wrotach Słońca), w wielkim ogrodzie zajmującym teren dawnej twierdzy Maurów. Z nowo wybudowanych murów obronnych roztacza się widok na rzekę Tag i jej żyzne, piaszczyste brzegi. W oddali niknie szeroki, zielony, płaski i monotonny pejzaż Ribatejo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>