Sào Frutuoso i Tibâes

Popularnym miejscem wycieczek jest kościół Sao Frutuoso (wt.-nd. 9.00-12.00 i 14.0017.00: klucze do drzwi przechowywane są w domu parafialnym koło kościoła), położony 3,5km na północny zachód od Bragi. Pochodząca z VII w. budowla wzniesiona została przez Wizygotów, a później przeszła w ręce Maurów. W XII w. po zakończeniu rekonkwi- sty kościół przebudowali chrześcijanie. Do świątyni i dobudowanej w XVIII w. kaplicy dochodzi się z wioski Sào Jerónimo Real: droga jest oznakowana.

Ostatnią z trzech leżących w pobliżu Bragi budowli sakralnych jest klasztor Tibâes (wt.- nd. 9.00-12.00 i 14.00-15.00: wstęp wolny). Aby się tu dostać, trzeba dojść do położonego 500m za Sao Frutuoso skrzyżowania i skręcić w lewo. Należąca niegdyś do benedyklynów budowla utraciła wiele ze swego pierwotnego piękna. Ruiny opuszczonego przez mnichów klasztoru upatrzyli sobie Cyganie i w otoczeniu ogrodów i średniowiecznych krużganków rozbili swój obóz. Zabudowania klasztorne są obecnie własnością państwa, istnieją już plany ich zagospodarowania i przebudowania na pousadas. Turyści mają wstęp do odremontowanego kościoła. Czasami organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem, a gdy go nie ma – o oprowadzenie można poprosić księdza.

Prowadząca na wschód od Bragi trasa N103 wiedzie do parku Peneda-Geres. Po przejechaniu 16 km dojeżdża się do skrzyżowania, za którym w odległości 3 km na południe położone jest Póvoa do Lanhoso. Wizytę w miasteczku polecamy turystom dysponującym dużą ilością czasu i samochodem. Po zwiedzeniu zamku i romańskiego kościoła warto udać się także do kaplicy Nossa Senhora da Abadia, znajdującej się na północ od trasy Braga-Geres: należy skręcić przy Santa Maria do Bouro.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>