Sáo Jacinto i Torreira

Turyści, których ulubionym zajęciem nie jest wylegiwanie się na plaży, z pewnością chętnie wybiorą się na wycieczkę do Sao Jacinto i Torreira. Dojazd do miejscowości położonych na północ od Aveiro jest nieco skomplikowany. Na przystanku przy Rua Chibe dos Galitos należy wsiąść do autobusu, który po 4 km zatrzyma się w Forte de Barra (7-10 dziennie). Po drodze mija się warzelnie soli i porty. W Forte de Barra trzeba zmienić środek lokomocji na starą ¡zardzewiałą łódź (100 esc.). Po 15 – minutach rejsu łódź przypływa do SAO JACINTO. Baza wojskowa z jednej i las dźwigów portowych z drugiej nie są może zbyt pociągające, za to portowe kafejki i restauracje mają niepowtarzalni} atmosferę. Otoczona wydmami rozległa plaża leży w odległości 20 minut drogi od portu. Po zejściu z lodzi można pójść na plażę drogt), która biegnie na prawo od poczty, a następnie skręca w lewo przy Restauran! Fcrraz. W tej najlepszej restauracji w miasteczku, polecamy arroz de polvo (ryż z ośmiornicą). Od restauracji do morza prowadzi jeszcze bardzo długa ulica. Nad samym morzem znajduje się Restaurante Marluci, gdzie można także wynająć pokój.

Sao Jacinto graniczy z ogromnym rezerwatem ptaków, do którego organizowane są dwugodzinne wyprawy z przewodnikiem (pn.-sb. 9.00 i 14.00: 200 esc.). Więcej informacji na ten temat udziela obsługa biura turystycznego w Aveiro oraz pracownicy rezerwatu («034/331282). Park leży 1 km za miastem, przy głównej drodze do Torreira. Aby się tam dostać, należy skręcić w lewo przy poczcie, iść dalej wzdłuż drogi i na końcu skręcić w prawo. Teren rezerwalu obejmuje również niewielką plażę, przy klórej znajduje się restauracja Pórtelas.

Z Sao Jacinto kursują w lecie autobusy do poiożonego o 13 km na pólnocTORREIRA. Po drodze przejeżdża się kolo kilku kempingów i Pausaría da Ria (patrz s. 200). Torre- ira to maia, gwarna miejscowość wczasowa z niezłą bazą noclegową (pensjonaty, kempingi). Przy głównej drodze znajduje się znana z wyśmienitego jedzenia, restauracja Casa Passaeira. Na potrawy z grilla i koncerty muzyki na żywo najlepiej wybrać się do Copacabana. Z Torreira do Aveiro kursują powrotne autobusy. Do pobliskiego Furadouro prowadzi niestety okrężna droga przez Ovar.

Aveiro położone jest na trasie głównej linii kolejowej z Lizbony do Porto. Pociągi zatrzymują się na dworcu w północno-wschodniej części miasta. Większość autobusów ma swoje przystanki na placu przed dworcem oraz na pobliskich uliczkach. Aby dostać się do centrum należy po wyjściu z dworca kierować się szeroką Avenida Dr. Lourenęo Peixi- nho. Po okoto 15 minutach drogi dochodzi się do Praęa Humberto Delgado i do mostu.

IIturo turystyczne (VMX. codz, 9,00-21.00: X-V pn.-sb. 9.00-19.00: «034/23680) mieści się w pięknym secesyjnym budynku na Rua Joao Mendonęa 8, za mostem po prawej stronie. W biurze otrzymać można darmowe mapy, rozkład jazdy autobusów. Pracownicy rezerwują miejsca na łodziach wycieczkowych i pomagają w znalezieniu zakwaterowania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>