Sâo Pedro do Sul

W odległości 4 km na północny-wschód od Vouzeli leży najstarsze portugalskie uzdrowisko SAO PEDRO DO SUL. Lecznicze działanie wód termicznych jako pierwsi docenili już Rzymianie, później zjeżdżały tu portugalskie rodziny królewskie z dworem. Jak głosi legenda, sam waleczny Afons 1 Zdobywca lekko ranny po bitwie pod Badajoz przyjechał do term, by się tutaj leczyć. Sâo Pedro do Sul zaliczane do najpiękniejszych uzdrowisk w kraju, leży nad rzekąVouga, w otoczeniu lasów sosnowych. Niewielką wyspę na rzece poniżej mostu zamieszkują stada łabędzi i kaczek, a dolny bieg rzeki okupują wędkarze i baraszkujące dzieci.

Warto zatrzymaćsię w tym uroczym miasteczku na parę godzin, nie ma jednak zbyt wielu powodów aby zostać tu na dłużej, tym bardziej że powietrze przesiąknięte jest nieprzyjemnym zapachem wód leczniczych. Turyści planujący nocleg w Sao Pedro do Sul powinni dokonać wcześniejszej rezerwacji, gdyż znajdujące się nad rzeką hotele i pensjonaty są drogie i zwykle przepełnione. Do najlepszych i najdogodniej położonych należą: Pensdo Pedro («032/711244: ©), Pensâo Ultramarino («032/723011: )¡Hotel

Votiga (n032/723063: ©). W sezonie, zarówno w tych jak iw innych hotelach, trzeba wykupić dodatkowo pełne wyżywienie. Na wschodnich oh rzezach miasta usytuowane jest pole kempingowe (»032/711793: czyn. cały rok): od kamiennego mostu droga oznakowana. W pobliżu mostu, niedaleko Pcnsiio David znajduje się biuro turystyczne (pn.-sb. 9.00-12.00 i 14.00-17.30), którego obsługa pomaga w znalezieniu zakwaterowania.

Miasto Säo Pedro leży 3 km za uzdrowiskiem, u zbiegu dwóch rzek: Vouga i Sul, i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wszystkie zabudowania skupione są przy ruchliwej ulicy. Autobusy odjeżdżają stąd do Visen i Lamego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>