Serra da Lousà

Nagrodą za męczącą wspinaczkę na szczyty Serra da Lousa są niezapomniane widoki na okolicę. Natomiast opustoszałe górskie wioski oglądane z lej wysokości, robią niepokojąco dziwne wrażenie. Najkrótsza trasa wiedzie przez las powyżej zamku wLousi, chociaż szlak nie jest zbyt dobrze oznakowany. Wśród pomalowanych farbą drzew łatwo się zgubić, lepiej więc mieć ze sobą mapę. którą każdy może otrzymać w biurze turystycznym, Zdobywcy szczytów powinni wyruszyć w góry wcześnie rano. Mniej zahartowani turyści mogą zdecydować się na kilkugodzinny spacer w okolicach zamku, by potem zejść jedną ze ścieżek do basenu na rzece. Droga przez las prowadzi do punktu widokowego i na niższe szczyty.

W paśmie gór Lousa położonych jesl sześć wiosek. Wszystkie zostały opuszczone w latach 50. na skutek masowej ucieczki ludzi ze wsi do miasta. Zwiedzający czują się zwykle nieswojo spacerując wzdłuż pustych ulic i domostw. W pierwszej z nich, tj. CASAL NOVO („Młoda Para”) remontuje się kilka domów i przebudowuje na pensjonaty. W tej wiosce o znaczącej nazwie można próbować wynająć jakiś pokój (informacji udziela biuro turystyczne w Lousa).W położonej nieco dalej wiosce TALASNAL, niektóre domy są już gotowe na przyjęcie turystów.

Rozciągające się na północny wschód od Coimbry wzgórza i lasy w dolinie Mundego to najpiękniejsze rejony prowincji Beita. Wzdłuż rzeki prowadzi droga N110, po której kursują autobusy z Coimbry. Przez sześć miesięcy w roku działa lu wypożyczalnia kajaków, a fantastyczny spływ zPenacova do Coimbry może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Rezerwację koniecznie trzeba zrobić wcześniej (patrz poniżej).

Trasa NllO jest wyjątkowo malownicza. Długi jej odcinek prowadzi wysoko nad rzeką. dzięki czemu podziwiać można połyskującą w dole Mondego i położone na stromych zboczach wioski. W Penacova droga się rozwidla. Miłośnicy pięknych widoków powinni wybrać trasę N23S do Luso. Natomiast IP3 prowadzi początkowo wzdłuż rzeki, a następnie zakręca i wiedzie przez Tondela do Viseu. Podróż tą pełną niebezpiecznych zakrętów i stromych zjazdów drogą, zapiera dech w piersi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>