Stara Katedra i Stary Uniwersytet – Coimbra

Stara Katedra (Sé Veiha: codz. 9.30-12.30 i 14.00-17.30) znajduje się w połowie drogi na wzgórze. Wokół budynku katedry przypominającego twierdzę, ciągnie się plac, który stromo opada w dób Stara Katedra wzniesiona w 1162 r. jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków architektury romańskiej w Portugalii. Katedra do dziś zachowała się w prawie nienaruszonym stanie, natomiast renesansowa Piękna Brama (Porta Especiosa) dobudowana do północnej ściany świątyni, jest mocno zniszczona. Okazale mury katedry kryją skromne wnętrza, a jedyne elementy dekoracyjne to ogromne kropielnice w kształcie muszli i kompnzycje z pięknych azulejos, sprowadzanych z Sewilli. Gotyckie grobowce pierwszych biskupów oraz nisko sklepione krużganki (100 esc.) są także klasycznie proste w iormie.

Stary Uniwersytet (Universidade Veiha: codz. 9.30-12.30 i 14.00-17.00: 250 esc. za zwiedzanie uniwersytetu i biblioteki, dodatkowe 250 esc. za wejście do Sala dos Capelos) leży na wzgórzu powyżej katedry. Zabudowania uniwersyteckie pochodzą z XVI w., w którym Jan III ostatecznie i nastaie przeniósł uczelnię do Coimbry. Stary Uniwersytet znajduje się przy Patio das Escolas. Na dziedzińcu wznosi się pomnik dostojnego monarchy Jana III oraz barokowa wieża zegarowa zwana A Cabra (koza).

Po prawej stronie placu mieszczą się budynki administracyjne oraz Sala Profesorów (Sala dos Capelos), do których prowadzą pięknie zdobione schody. W Sali Pr ofesorów można nabyć bilety do poszczególnych pomieszczeń. Porlrely królów portugalskich zdobią ściany tej wspanialej sali, a złocenia drewnianych kasetonów na suficie wykonane są w stylu manuelińskim. Obecnie, odbywają się tu uroczy stości nadania tytułów naukowych. W tej części budynku znajduje się także interesująca kaplica (Capela). do której drzwi prowadzi wąska, brukowana ścieżka wzdtuż dziedzińca. Spośród wielu budowli sakralnych wCoimbrze. kaplica ta wyróżnia się niezwykłym bogactwem zdobień. Wewnątrz obejrzeć można m.in. wspanialeitzidę/as, spiralne kolumny, wyszukane barokowe organy i pokryty freskami sufit.

W lewym skrzydle uniwersytetu mieści się słynna biblioteka (Biblioteca Joanitur, 1724 r.}. Skomplikowana, barokowa konstrukcja biblioteki, której patronem jest król Jan V pochodzi z początku XV111 w. Amfiladowy ukiad pokoi pozwoli) na uzyskanie iluzjonistycznego wrażenia, dzięki któremu uwaga zwiedzających skupia się na umieszczonym w głębi portrecie króla. Wnętrze biblioteki urządzone jest z ogromnym przepychem i rozmachem. Wspaniałe wrażenie robią drewniane elementy pokryte marmurem, złote odrzwia, stoły inkrustowane hebanem i palisandrem lub na wzór chiński laką oraz sufit pieczołowicie zdobiony freskami. Najstarsze i najcenniejsze woluminy oraz dzieła wielojęzyczne przechowuje się w osobnych i niedostępnych dla turystów pomieszczeniach. Pozostała część zbiorów interesująca jest głownie ze względów estetycznych i tylko nieliczni decydują się na ich lekturę. W bibliotece nie wolno robić zdjęć, można natomiast kupić pocztówki przedstawiające jej piękne wnętrza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>