Stary i nowy klasztor św. Klary

Romantyczna miłość króla Pedro I i Inés de Castro (patrz „Alcobaęa”, s. 140) swój upiorny finał miała w klasztorze św. Krzyża (Mosteiro de Santa Cruz). Po dojściu do władzy. Pedro zarządził ekshumację zwłok Inès, by następnie ukoronować je w otoczeniu dworzan. Oszalały z rozpaczy1 monarcha zmusił następnie cały dwór do oddania hołdu rozkładającemu się ciału kochanki.

Początkowo Inés pochowano w Starym Klasztorze św. Klary (Convento Santa Cla- ra-a-Vdha), który leży po drugiej stronie rzeki, 20 minut drogi od centrum miasta. Obok jej grobowca znajdował się grób założycielki i patronki klasztoru – św. Izabeli, królowej szeroko znanej ze swej dobroczynności. Do dziś krążą legendy o cudach, jakich dokonywała. Króla Dinisa złości) fakt, że Izabela nieustannie rozdaje biednym złoto. Pewnego razu, gdy król przyłapał żonę na jednej z prób przemycenia kosztowności z pałacu zażądał, by pokazała mu co niesie w zawiniątku. Nieustraszona królowa twierdziła. że niesie kwiaty. 1 rzeczywiście, po otwarciu pakunku zdumieni małżonkowie zobaczyli tylko niewielki bukiecik róż. Gotycki kościół halowy wzniesiony z nakazu Izabeli, został niemal w całości pokryty mułem nanoszonym przez rzekę Mondego. Ostatnio, rozpoczęto jednak jego powolną rekonstrukcję.

Przed wieloma laty oba grobowce przeniesiono. Zwłoki Inès spoczywają teraz w Alcobaęa, a królowej Izabeli w nowym klasztorze św. Klaty (Convento Santa Clara-a-Nova: codz. 9.00-12.30 i 14,00-17.30) położonym na wzgórzu, w bezpiecznej odległości od niespokojnych wód Mondego. Nowy klasztor zbudowany w 1650 r. nie dorównuje urokiem staremu, tym bardziej iż część pomieszczeń została zamieniona na koszary. Imponująco prezentuje się jedynie grobowiec królowej Izabeli, cały wykonany ze srebra ofiarowanego na ten cel przez mieszkańców Coimbry. Godny uwagi jest też ogromny, porośnięty kapryfo- lium krużganek ( 100 esc.) wzniesiony z rozkazu Jana V Król słynął z okazywania wyjątkowego i przekraczającego ogólnie przyjęte normy etyczne, zainteresowania siostrami klasztornymi. W budynku mieści się także Muzeum Wojskowe (codz. 10.00-12.00 i 14.00-17.00: 100 esc.) prezentujące kolekcję militariów pochodzących z okresu II wojny światowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>