Targ w Barcelos

Doskonałym sposobem na urozmaicenie pobytu w Minho jest wycieczka do miasta BAR- CELOS, położonego 20 km na zachód od Bragi. Miejscowość słynie z odbywającego się tu co czwartek targu (Feira da Barcelos), zaliczanego do najważniejszych wydarzeń w południowej części prowincji. Stoiska ustawione są na Campo da República, zwanym też Campo da Feira, ogromnym placu przy drodze z dworca kolejowego. Jarmark rozpoczyna się o świcie i trwa do późnego wieczora. W mieście obchodzone jest też „Święto Krzyży” (Festa das Cruzes), przypadające na 3 maja. Sporo emocji wzbudza festiwal Folklorystyczny, odbywający się w ostatnią sobotę lipca.

Odbywające się w Minho targi są zawsze wielkimi wydarzeniami. Szczególną popularnością cieszy się targ w Barcelos, zaliczany do największych w Europie. Rozmieszczone ciasno jedno obok drugiego stoiska oferują dosłownie wszystko – od drewnianych uprzęży dia wołów i osłonek z jelit służących do wyrobu kiełbas, po wspaniały świeży chleb. Straga- niarze namawiają do kupna królików i kaczek, a wiejskie przekupki oferują warzywa i owoce wystawiane w ogromnych koszach. W Minho pełno jest małych gospodarstw, niewiele większych od ogródków działkowych, dlatego większość przyjeżdżających tu ludzi sprzedaje wyhodowane przez siebie produkty. Najczęściej są to niewielkie ilości jarzyn, czasami domowe sery. Wszystko wygląda jednak niebywale smacznie i zdrowo.

Oprócz żywności, ubrań i sprzętu kuchennego targ w Barcelos słynie przede wszystkim z wyrobów garncarskich. Miasto to bowiem położone jest w regionie o największych tradycjach rzemiosła artystycznego. Tutejsze wyroby, zwane ceramika z Barcelos (lottęa de Barcelos), są koloru brązowego z deseniem w żółte kropki. Prawdziwy rozgłos zyskały w latach 50., kiedy to produkowane przez Rosa Ramalho niezwykłe, baśniowe postaci z gliny zaczęły trafiać w ręce kolekcjonerów z całej Europy. Choć większość wytwarzanych dziś garnków w niczym już nie przypomina miniaturowych arcydzieł Ramalho (cześć spro- wadzanajest nawet z Dalekiego Wschodu), czasami udaje się jeszcze znaleźć coś wyjątkowo pięknego i o połowę tańszego od wyrobów sprzedawanych w centrum miasta. Wielu turystów zachwyca się też wiklinowymi koszami, drewnianymi zabawkami oraz pięknie rzeźbionymi uprzężami dla wołów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>