Tomar

Klasztor zakonu Chrystusowego (Convento de Cristo) w TOMAR, 34 km na wschód od Fatimy to szczytowe osiągnięcie architektury czasów wojskowej, religijnej i kolonialnej potęgi Portugalii, To właśnie tutaj, siedzibę swą miał zakon templariuszy (Ordem dos Templarios) oraz jego następca zakon Chrystusowy (Ordem de Cristo). Kolejni Wielcy Mistrzowie upiększali i rozbudowywali klasztor zatrudniając najwybitniejszych artystów sztuki romańskiej, manuelińskiej i renesansowej. Ich wspólne dzieło miało świadczyć o potędze, prestiżu i bogactwie zakonu. Tomar warto odwiedzić także dla samego miasta, które jest bardzo interesujące. Zbudowane na prostym planie szachownicy leży nad rzeką Nabao, która dzieli miasto na dwie części. Niemal wszystkie atrakcje turystyczne zlokalizowane są jednak na zachodnim brzegu. W starych, malowniczych dzielnicach tej części miasta przy wąskich, brukowanych uliczkach stoją pobielane domy, budowane w układzie tarasowym. Tomar słynie z odbywającego się tu dosyć nieregularnie efektownego święta ludowego zwanego Resta dos Tabuleiros (Święto Koszy). Podczas tych swoistych, portugalskich dożynek wszyscy mieszkańcy wylęgają na ulice, na których panuje zupełnie niepowtarzalna atmosfera.

Na centralnie położonym Praęa da República stoi ładny, XVIl-wteczny ratusz, rząd domów z tej samej epoki oraz manueliński kościół św. Jana Chrzciciela (Sao Joao Baptista) ze wspaniałą, ośmioboczną dzwonnicą. Ozdobne wejście kościoła oraz sześć kasetonów wykonał prawdopodobnie Gregorio Lopez (ok. 1490-1550), jednen z najwybitniejszych artystów portugalskich. Niedaleko placu, przy Rúa Joaquim Jacinto 73 znajduje się wspaniale zachowana, XlV-wieczna synagoga. Obecnie mieści się w niej Muzem Portugalsko-Hebrajskie im. Abrahama Zacuto (Museu Luso-Hebraico Abraham Zacuto: codz. oprócz śr. 9.30-12.30 i 14.00-18.00: zimą czynne do 17.00: bezpł.). Zgromadzono tu pamiątki po słynnym hiszpańskim astronomie Abrahamie Zacuto, który wyposażył Vasco da Gamę w sprzęt nawigacyjny. Ciekawe, że synagoga zachowała się w mieście, które przez wieki pozostawało pod wpływem zakonów prowadzących krucjaty przeciw niewiernym. Surowe wnętrze synagogi ma proste sklepienie podtrzymywane przez wysmukłe kolumny. Na tym tle dobrze widoczna jest kolekcja XIH i XIV- wiecznych hebrajskich inskrypcji. W 1496 r. król Manuel idąc za przykładem hiszpańskich władców katolickich (Reis Católicos), wygnał lub zmusił do przyjęcia chrztu żydów portugalskich. Oprócz żydowskiej świątyni w Castelo de Vide w Alentejo, synagoga w Tomar jest jedną z nielicznych, zachowanych na południu Portugalii. Wielu żydów uciekało na północ, przede wszystkim do prowincji Trás-os-Montes, gdzie skuteczniej można się było chronić przed prześladowaniami inkwizycji.

Mniej więcej w połowie drogi między miastem a klasztorem zakonu Chrystusowego stoi niewielki, piękny w swej prostocie renesansowy kościół Nossa Senhora da Con- ceięao. Autorem tego obiektu, podobnie jak głównego klasztoru w Tomar jest Diogo de Torratva, hiszpański architekt osiadły w Portugalii. Po klucze do kościoła trzeba iść do biura turystycznego. Interesujący targ miejski odbywa się w Tomar co piątek, w przecznicy od Rua de Santa Iria. Natomiast 2 km za miastem, przy drodze do Leiria znajduje się ogromny, XVI!-wiecznyakwedukt Pegóes, który niegdyś dostarczał wodę doklasztoru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>