Tuy i Paredes de Coura

Zaledwie 1,5 km od Valenęa położone jest hiszpańskie miasloTUY. Wiele uroku dodaje mu stara zabudowa i kościół parafialny ozdobiony blankowanicm. Część miasta otoczona jest murami obronnymi, sprawiającymi wrażenie bardziej masywnych i wytrzymałych od obwarowań miasta Valenga. Mimo to w pierwszym angielskim przewodniku po Portugalii z 1885 r. można było przeczytać, że „wystrzelone z Valenęa działa w sekundzie zrównałyby hiszpańskie mury z ziemią”. Osoby nie planujące dłuższego pobytu w Hiszpanii powinny jednak poświęcić trochę czasu i zwiedzić rozciągającą się nad rzeką starą dzielnicę miasta. Spacer z Valenęa do Tuy zabiera jedynie 30 min. Na stronę hiszpańską przechodzi się przez most graniczny. Od kilku lat nie przeprowadza się tu kontroli paszportowej.

Wybudowanie nowego mostu umożliwiło dojazd z Valenęa do Vigo samochodami lub pociągami. Miejscowość ta znajduje się w bliskiej odległości od Santiago de Compostela, popularnego miejsca pielgrzymek w hiszpańskiej Galicji.

Oddalona o 28 km na południe od Valenga, wioska PAREDES DE COURA jest ponoć najstarszą miejscowością w Portugalii. Z tego względu jadąe w głąb lądu do Ponte de Barca lub Ponte de Lima, warto nadłożyć nieco drogi i zatrzymać się tu choćby na kilka godzin. Z leżącej na wzgórzu miejscowości podziwiać można krajobraz podobny do alpejskiego. Białe wieże kościołów górują nad drzewami, pośród których kryją się dumki przypominające górskie dacze. Droga w dół prowadzi za boisko do położonego nad rzeką basenu kąpielowego. Co roku w pierwszy weekend sierpnia całe Paredes żyje świętem, w czasie którego odbywają się pokazy tańców regionalnych, procesja oraz koncerty.

Z Valenęa do Paredes kursuje dziennie jeden autobus, odjazd ok. godz. 17.00. Najlepsze noclegi oferuje Pensdo Migucliim na Rua Conselheiro Miguel Dantas (»051/ 782103:). Niedaleko stąd, w budynku dawnego więzienia przy Largo Visconde Moselos mieści się biuro turystyczne (pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.30-18.00: »051/782105).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>