Valenga do Minho i okolice

Leżąca na granicy z HiszpaniąVALENęA DO MINHO {zwana popularnie Valenga) od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Na wzgórzu nad rzeką rozłożone jest Stare Miasto, zdumiewającej wielkości, otoczone XVIl-wiecznymi fortyfikacjami, Na dole, w cieniu zabytkowej architektury, wyrastają nowoczesne zabudowania. Malownicze trasy spacerowe prowadzą brzegiem rzeki oraz wzdłuż murów obronnych zaprojektowanych przez XVH-wiecznego architekta wojskowego, Vaubana.

Prowadzącą z dworca kolejowego Avenida Espanha dochodzi się do skrzyżowania w nowej części Valenga. Dalej droga wiedzie pod górę do Starego Miasta. Idąc na wzgórze trzeba skręcić nieco w lewo, aby po kilku minutach spaceru przejść przez Portas da Cornada, a następnie przez groblę na drugi brzeg fosy. Wznosząca się tu Portas do Mein wiedzie na Largo de SSoJoao. Plac otoczony jest gmatwaniną wąskich, brukowanych uliczek wijących się wzdłuż wysokich murów, zza których wylania się piękna panorama miasta. Po przeciwległej stronie znajduje się schronisko {pausada), uchodzące za jedną z najpiękniejszych rezydencji w północnej Portugalii. Za dnia zabudowania Starego Miasta zdają się na nowo ożywać. Kolorowe witryny sklepów z pamiątkami przyciągają tłumy kupujących. Najlepiej sprzedają się wyroby z lnu, ceramika oraz sprzęt elektroniczny. Ta handlowa atmosfera pozbawia jednak miasto dawnego uroku i z lego powodu wielu turystów decyduje się na pobyt w znacznie przyjemniejszym Tuy, po stronie hiszpańskiej. Wieczorem, po zamknięciu sklepów. Stare Miasto zupełnie pustoszeje i ponownie zamiera.

Rozciągająca się na południe od murów obronnych nowa część miasta nie wyróżnia się niczym szczególnym oprócz tego, że mieszczą się tu wszystkie ważniejsze instytucje i sklepy. W każdą środę na zboczu poniżej murów Starego Miasta odbywa się targ. Na większe zakupy najlepiej wybrać się do Garrafeira Vasco Da Gama na Largo da Espla- nada. Sklep oferuje duży wybór win, serów, czekolad i porto.

Dzięki złagodzeniu przepisów dotyczących przekraczania granic przyjazd do Valenga z hiszpańskiego Tuy wiąże się jedynie z krótkim postojem pociągu (pomiędzy Vigo i Valenga kursują dziennie trzy pociągi) na moście granicznym. Wielu turystów decyduje się nawet na pokonanie tej trasy pieszo. Valenga jest końcową stacją pociągów kursujących z miejscowości Viana do Castelo, dalsza podróż możl lwa jest autobusami odjeżdżającymi sprzed dworca kolejowego. Droga do Starego Miasta nie jest oznakowana i aby się tam dostać, należy skręcić w prawo od alei prowadzącej z dworca i iść w górę aż do skrzyżowania. Biuro turystyczne (pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.30-18.00, nd. 9.30-12.30: «05 1/23374) mieści się w drewnianym budynku naprzeciwko małego parku. Choć obsługa nie służy zbyt wielką pomocą, można tu dostać mapy z zaznaczonymi trasami spacerowymi wokół starej części miasta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>