Vila Franca de Xira i Rezerwat Przyrody nad Tagiem

Władze VILA FRANCA DE XIRA położonego 45 km w dół rzeki od Santarćm, ubiegają się o przyznanie miastu statusu stolicy prowincji Ribntejo. Niestety jest to szary, typowo przemysłowy ośrodek bez żadnych atrakcji turystycznych. Lokalizacja Vila Franca de Xira nad rzeką sprawiła, że chętnie przybywali tu niegdyś angielscy krzyżowcy, którzy nazywali to miejsce Cornogoa (od ang. Cornwall). Obecnie miasto odwiedzają przede wszystkim zwolennicy portugalskiej odmiany walki byków. Z tego względu, hodowla bydła i koni całkowicie zdominowała gospodarkę regionalną. Rokrocznie, w pierwszych tygodniach lipca w Vila Franca de Xira odbywa się Festiwal Czerwonej Kamizelki (Festa do Colete Encarnado). Nazwa festiwalu pochodzi od części garderoby noszonej przez pasterzy byków campiñas. Ponadto, na początku października organizowany jest Targ Jesienny (Feira de Outubro). Podczas obydwu imprez można obejrzeć watki byków oraz uliczne gonitwy bydła, urządzane na wzór hiszpański. Niestety, niemal co roku kończą się one tragicznie, dla któregoś z pijanych bądź lekkomyślnych uczestników zabawy. Miasto, jako jedyne w Portugalii, posiada kino wyposażone w ogromny, półokrągły ekran lma,x. Kino to znajduje się w centrum handlowym, naprzeciw stacji kolejowej.

W czasie trwania festiwalów niełatwo jest znaleźć wolne miejsca noclegowe. Rezerwację lepiej więc zrobić wcześniej lub zatrzymać się w pobliskim Santarćm czy Lizbonie. skąd można się tu wybrać na jednodniową wycieczkę.W mieście noclegi oferuje Residencial Ribatejana przy Rua da Praia 2 («063/22991:), obok stacji oraz Residencial Flora przy Rua Noel Perdigan 12 («063/271272:), pietwsza przecznica za stacją. W hotelu znajduje się dobra restauracja. W zacienionym miejscu na przedmieściach, niedaleko kąpieliska miejskiego zlokalizowany jest kemping («063/26031: czynny cały rok).

W O Capote, na pierwszym piętrze nad barem można zamówić niedrogi posiłek. Restauracja znajduje się na placu przy stacji. Godna polecenia jest też Restaurante O Redondel na Praga de Touros, w pobliżu areny walki byków, w części miasta od strony Lizbony (zamku. pn.). Dosyć drogo. Za danie ze wszystkimi dodatkami trzeba zapłacić ok. 3 500 esc. od osoby.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>