Vila Nova de Cerveira

Do VILA NOVA DE CERVEIRA, oddalonego o 11 km na północny wschód od Cami- nha, starego warownego miasta, kursuje dziennie siedem pociągów. Co pól godziny odpływają stąd promy pasażerskie (60 esc.) i samochodowe (400 esc.) do miejscowości Goyan w hiszpańskiej Galicji. Dzięki dogodnemu połączeniu promowemu do Vila ściągają codziennie na zakupy tłumy Hiszpanów. Mimo to miasto nie utraciło swego uroku i przytulnej atmosfery, której może mu nawet pozazdrościć większa i bardziej popularna Valenęa, położona dalej na wschód. W Vila ma swoją siedzibę szkoła plastyczna, o czym świadczą eksponowane w wielu miejscach dzieła sztuki nowoczesnej.

W Solar dos Castros, dawnej rezydencji przy Praęa da Liberdade, mieści się obecnie centrum sztuki. Z tyłu, w pięknym ogrodzie znajduje się biuro turystyczne (pn.-sh. 9.3012.30 i 14.30-18.00: «051/795787). Nieco dalej, również w niewielkim ogrodzie, wznosi się niezwykła rzeźba – trójnożny statyw podtrzymujący kawałek skały. Kompozycja ta stała się symbolem miejscowego festiwalu sztuki, odbywającego się co dwa lata w sierpniu lub wrześniu. Wystawiona przy wejściu do Solar dos Castros kamienna rzeźba, ukazująca rozmawiające grupy mężczyzn, zdobyta w 1984 r. pierwsza nagrodę.

Viana ma dobre zaplecze noclegowe. Najmniej zamożni turyści mogą zatrzymać się w przyjemnym schronisku młodzieżowym na Largo 16 de Fcvereiro 21 («(151/796113): można tu korzystać z kuchni i tarasu. Najdroższe noclegi oferuje przepiękna rezydencja Dum Dinis, zbudowana przy starej fortecy, nad watami obronnymi («051/795601: ©). Choć sama rezydencja nie ma wartości historycznej, spędzenie nocy w tak niezwykłym otoczeniu na zawsze pozostaje w pamięci. Mieszcząca się w Dom Dinis restauracja ucho dzi za najlepszą w mieście. Zakwaterowanie za umiarkowane ceny znaleźć można wResidendai Marineł, Largo 16 de Fevereiro (051,795114: ©), niedaleko schroniska, orazw Residencial Rainka Sama Isabel na Rua Herois do Ultramar («051/796227: ). Na posiłki najlepiej udać się do Cafe Restaurant Central. Miłośnikom życia nocnego polecamy natomiast Barril Bar, tuż przy głównym placu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>