Vila Nova de Gaia

Na przedmieściach Porto, w Vila Nova de Gaia, zlokalizowane są wytwórnie wina porto. Idąc od strony centrum, przechodzi się przez most Dom Luís I, Za mostem od razu widać, dominujące nad całą okolicą, nazwiska dawnych producentów wina, wypisane ogromnymi, białymi literami na dachach budynków. Najkrótsza droga do wytwórni win prowadzi dolną kondygnacją mostu, od strony Cais da Ribeira lub autobusami #32, #57 i #91, odjeżdżającymi ze stacji Sao Bento.

Jeśli ktoś lubi duże wysokości, powinien przespacerować się wyższą kondygnacją mostu, około 200 metrów nad powierzchnią rzeki, lub wsiąść w jeden z autobusów (#82, #83 i #84) kursujących z Avenida Aliados. Roztacza się stąd piękny widok na stare miasto w Porto, ale jeszcze wspanialszą panoramę widać z położonego wysoko ponad mostem tarasu Mosteiro da Nossa Serra do Pilar. Wyruszając z tego klasztoru wl809 r. Wellington chciał niespodziewanie przekroczyć rzekę Douro. Dzisiaj ponownie znajdują się tu koszary wojskowe. Okrągły kościół otwarty jest dla zwiedzających w sobotnie popołudnie i w niedzielę rano. Ten niezwykły (ze względu na kształt) klasztor leży na ziemi niczyjej – między terenem kościelnym a wojskowym. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania tego zabytku można uzyskać w biurze turystycznym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>