W kierunku Starego Miasta – Coimbra

Zachodnią granicę Starego Miasta wyznacza, zamknięta dla ruchu Rua Ferreira Jior- ges. Ta główna ulica miasta biegnie na północ od biura turystycznego i Largo da Porla- gem, a następnie łączy się z Rua Visconde da Luz, która dochodzi do klasztoru Santa Cruz. Ta część Coimbry nosi nazwę Górnego Miasta (Baixa), które skupia większość eleganckich sklepów i kawiarni. Przy wąskich uliczkach prowadzących do dworca kolejowego, znajdują się tańsze bary, stołówki, sklepy spożywcze, warsztaty i piekarnie.

Dojście do Starego Miasta wiąże się niestety z dość męczącą wspinaczką. Różnice wysokości między poszczególnymi ulicami wynoszą nieraz kilkanaście pięter. Najprzyjemniejsze podejście prowadzi przez Arco de Almedina. Luk znajduje się dokładnie w połowie głównej ulicy miasta. Niewielka kawiarenka wbudowana w średniowieczne mury, po prawej stronie tuku wygląda bardzo sympatycznie i zachęcająco (patrz „Gastronomia i życie nocne”, s. 177-179). Z tego miejsca, strome ulice i kręte alejki prowadzą już wprost do serca Coimbry. Po lewej stronie Rua dc Sub Ripas mieści się pałac „Pod Drewnianymi Patami” (Palacio de Sub Ripas), którego największą atrakcją jest ozdobne wejście w stylu manuelińskim. W położonej nieco dalej wieży Anto (Torre de Anto: pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.30) znajduje się spółdzielnia rękodzieła, w której kupić można ładne i niezbyt drogie rzeczy. Bez względu na to, jaką drogę wybierze się do Starego Miasta, każda z nich kryje coś niezwykłego i zachwycającego. Mijając ukryte podwórka, brukowane ślepe uliczki, tonące w kwiatach balkony warto przystanąć choć na chwilę, by przez dziury w sypiących się murach spojrzeć na dolną część miasta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>