Wyspa Berlenga

Z przylądka widoczna jest WYSPA BERLENGA (lilia Berlenga), położona w odległości dziesięciu kilometrów od wybrzeża. Przypominająca wyglądem szkockie, baśniowe wysepki, Berlenga zaskakuje w południowym krajobrazie. Zajmuje zaledwie półtora kilometra kwadratowego powierzchni, ale jest zarazem największą wysepką niewielkiego archipelagu. Nieregularna linia brzegowa wyspy obejmuje groty, miniaturowe fiordy, a także niezwykłe formacje skalne. Latem morze jest tu spokojne i krystalicznie czyste, dlatego przyciąga amatorów nurkowania i pływania z akwalungiem (przyczyni uprawianie tych sportów na wodach Oceanu Atlantyckiego należy do rzadkości). Berlenga zamieszkiwana jest jedynie przez garstkę rybaków, bowiem wysepka otrzymała status rezerwatu przyrody – żyje tu tysiące nadmorskich ptaków, m.in. mew, maskonurów i kormoranów. Ptaki siedzące na wysokich gałęziach drzew, panują tu wszechwładnie i bezwzględnie. Na każdym napotkanym przedmiocie, zostawiają wyraźny ślad swej obecności. Prowizoryczne ścieżki oznaczone są kamieniami, a.strażnicy pilnują turystów, aby nie wkraczali na obszar chroniony i nie płoszyli ptactwa.

Życie ludzkie toczy się więc wokół głównej przystani, w pobliżu której znajdują się kolorowe łodzie rybackie oraz niewielka, piaszczysta plaża. W szczycie sezonu robi się tu dosyć tłoczno, zresztą wystarczy garstka turystów, aby zapełnić ten niewielki obszar. Cula zabudowa wysepki to kilka baraków, słabo zaopatrzony sklep i latarnia. W pobliżu mieści się umiarkowanie droga restaurncjazbarem/buff/iun Mare Sol («062/750331: ), w której można także wynająć pokój.

Do XVITwiecznego fortu św. Jana Baptysty (Forte de Sào bâo Raptista), położonego w pobliżu latarni morskiej dochodzi się najwęższą groblą, jaką kiedykolwiek wybudowano. Obecnie mieści się tu skromne schronisko młodzieżowe («062/750244: ) z ogólnodostępną kuchnią (jedzenie i rzeczy do spania we własnym zakresie). Rezerwacji należy dokonać z wyprzedzeniem w Klubie Morskim (Chibe Naval), który znajduje się niedaleko dawnej przystani w Peniche («062/7S256H lub «782550). Natomiast bezpłatny kemping mieści się na skalistych zboczach, powyżej przystani. Osoby planujące pobyt na wyspie powinny zarezerwować wcześniej miejsca w biurze turystycznym w Peniche – najlepiej z pewnym wyprzedzeniem wysłać pisemne zawiadomienie.

Na przystani czynna jest wypożyczalnia łódek, na których można zwiedzać rejon wybrzeża, a przy bardziej wzburzonym morzu warto wybrać się na przejażdżkę motorówką (z przewodnikiem kosztuje ona kilkasel escudos). Koniecznie trzeba zobaczyć Furado Grande, piękny, długi na 75 m tund. kutry kończy się przy moczonej stromymi klifami Cuva do Sonho („Jaskinia Marzeń”).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>