Zwiedzanie Bragi – ciąg dalszy

Pałac arcybiskupi wznosi się naprzeciwko katedry, po drugiej stronie Rua do Souto. W czasach średniowiecznych, ta ogromna, przypominająca fortecę budowla zajmowała aż jedną dziesiątą całej powierzchni miasta. Dziś mieści się tu bibiioteka miejska (pn.-pt. 9.0012.00 i 14.00-18.00), a także kilka filii uniwersytetu. Warto wejść do środka i znbaczyćńn/« do Doutor ManuelMontcim oraz pięknie rzeźbiony sufit w średniowiecznej czytelni. Na przełomie XVn i XVIII w. wszystkie kościoły w Bradze zostały przebudowane i unowocześnione, dlatego osoby mato zainteresowane budowlami sakralnymi rezygnują często z ich zwiedzania. Wyjątek stanowi jedynie wyróżniająca się pod względem architektonicznym, niewielka renesansowa Capela dos Coimbras, na wschód od pałacu przy Largo Carlos Amarante. Podobnie jak katedra, wzniesiona została z polecenia arcybiskupa de Sousa.

Najbardziej imponujące są jednak stare rezydencje o fasadach w stylu barokowym i rokoko. Zarówno ratusz, jak i Casa do Raio są autorstwa wynajętego przez arcybiskupa architekta André Soares da Silva. Na uwagę zasługuje też zdobiony rzeźbami apostołów gzyms szpitala Sao Marcos, znajdującego się tuż obok Casa do Raio. Zdecydowanie najwspanialszą budowlą jest pałac – muzeum Biscainhos (Palacio dos Biscaínhos: wl.-nd. 9.00-12.30 i 14.30-17.30: 250 esc.). Brukowana podłoga na parterze zaprojektowana zoslala z myślą o zaprzęgach przejeżdżających tędy do pałacowych stajni. Obecnie w marach pałacu mieści się niewielkie muzeum z kolekcją starych mehli. Rozciągające się z tylu budynku wspaniałe ogrody są również projektu André Soares da Silva.

Po drugiej stronie miasta, przy Campo de Sâo Tiago położone jest Museu Medina e Pio XII (wt.-nd. 9.00-12.30 i 14,30-17.30: 250 esc.). Wewnątrz mieszczącego się w dawnym seminarium muzeum, obejrzeć można dwie kolekcje. Pierwsza z nich to kolekcja Piusa XII (Pio XII) prezentująca zbiór religijnych insygniów. Chrzcielnice, kapitele, a także rzymskie wykopaliska z I w. składają się na drugą wystawę Medina, nazwaną tak na cześć portugalskiego malarza o tym nazwisku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>