Zwiedzanie Bragi

Zwiedzanie Bragi najlepiej rozpocząć od spaceru wzdłuż pasażu otaczającego Praęa da República, w północnej części Starego Miasta. Pod arkadami ukryte są dwie urocze kawiarnie, z których podziwiać można plac i górującą nad nim wieżę dawnego więzienia (Torre dc Menagem). Większość zabytków znajduje się przy prowadzącej stąd Rita do Sonto, głównej ulicy w mieście, zamkniętej dła ruchu samochodowego. Tutaj też skupia się centrum handlowe Bragi. Pomimo sporej ilości modnych butików, przeważają jednak sklepy ze świecami, malowidłami religijnymi i dewocjonaliami.

Najważniejszym zabytkiem Starego Miasta jest katedra, wzniesiona w 1070 r. po zakończeniu rekonkwisty. Budowla w stylu romańskim wzbogacona została z biegiem czasu o elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Najstarszą częścią konstrukcji jest wejście od strony południowej. Zdobią je rzeźbienia o tematyce wiejskiej, ukazujące sceny z miejscowych legend. Uwagę zwiedzających przyciąga jednak przede wszystkim niezwykle dekoracyjny fryz wokół górnej krawędzi murów. Arcybiskup renesansowej Bra- rzeźba Nossa Senhora de Braga, a w transepcie, w kaplicy św. Sakramentu- rzeźbiony w drewnie ołtarz z XVII w. wzorowany na Triumfu Kościoła Rubensa.

Wejście do wnętrza katedry jest nieco skomplikowane. Trzeba najpierw przejść przez dziedziniec, trzy gotyckie kapliczki, krużganek i – co najważniejsze – kasę, gdzie kupuje się bilet wstępu du Muzeum Sztuki Sakralnej (Museu de ArteSacra) i Capela dos Reis(codz. 8.30-38.30: w zimie do 37.30: 300 esc.). Urządzone w dawnym skarbcu muzeum szczyci się jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki sakralnej w Portugalii i – unikalnymi eksponatami pochodzącymi z okresu od X do XVIII w. Niestety, organizatorzy wystawy nie zadbali o porządek chronologiczny, brak też podpisów pod prezentowanymi przedmiotami, co sprawia, że kolekcja nie wzbudza zbyt wiele emocji. Wyjście z muzeum znajduje się na „wysokim chórze” (Coro Alto), przy wspaniałych barokowych organach. Oglądane stąd w całej okazałości wnętrze katedry wydaje się być mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Spośród trzech stojących przy dziedzińcu kaplic na największą uwagę zasługuje Implica królewska (Capela dos Reis). Zbudowana została na cześć hrabiego Henryka bur- gundzkiego i jego żony Teresy, założycieli katedry i rodziców Alfonsa I Zdobywcy. Obok grobowców czcigodnej pary wystawione są zmum i fikowane zwiok i arcybiskupa Lo ure nęo Vincente, które po otwarciu grobu w XVII w. były nadal w stanie nienaruszonym. Arcybiskup brat udział w zwycięskiej bitwie Portugalii z Kastylią pod Aljubarrotą w 1385 r. Jeżdżąc konno, udzielał odpustów walczącym wojskom. Pozostałością po tym wyczynie była blizna na policzku, którą ponoć sam z dumą wyrzeźbił na swojej podobiźnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>