Zwiedzanie piwnic z winem porto

Większość piwnic, w których trzymano wino porto, powstało w XVIII w. w wyniku układu podpisanegow 1703 r. przez Anglię i Portugalię. 1 choć już wiele la! temu wykupione zostalv przez międzynarodowe firmy browarnicze, wciąż próbuje się je tu reklamować jako „produkt krajowy”. Prawie w każdej z nich organizowana jest darmowa degustacja oraz zwiedzanie piwniczek, ale nie wszystkie są otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Większość czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-12.30 i 14.0017.30. Latem niektóre z nich (Caíém, Osbourne \ Grahams) są otwarte w tych samych godzinach także w soboty (Ferreira czynna jest dodatkowo tylko w sobotę rano). Trzeba iść wzdłuż nabrzeża i kierować się znakami wskazującymi dojście do różnych piwniczek. W niektórych z nich o określonych porach organizowane są wycieczki, więc czas zwiedzania można sobie z góry zaplanować. W większości piwniczek zwiedzających zaprasza się do stołów, a degustacja rozpoczyna się w momencie, gdy zbierze się odpowiednia ilość gości.

Biuro turystyczne w Vila Nova, znajdujące się przy nabrzeżu kolo Sandemana (pn.- pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.30, sb. 10.00-12.30 i 14.00-1S.00: 3703735), dysponuje aktualnymi informacjami o tego typu wycieczkach i godzinach otwarcia piwniczek.

Interesujące jest porównanie dużych producentów, choćby Sandemana (z własnym muzeum) czy Real Vinícola (z dużą linią produkcyjną), z mniejszymi – winiarniami o większych tradycjach, takimi jak Calem. Croft lub Kopkę. W winiarni Taylor, podob- niejakw podlegającej jej knajpce Fonseca, wysłuchać można interesującego wykładu na temat procesu produkcji wina. Mile widziane są tu niewielkie, kilkuosobowe grupy zwiedzających. Wyraźny kontrast zauważalny jest między winiarniami o nazwach brytyjskich a tymi typowo portugalskimi, np, Hamos Pinto lub Borges. Konsulat szwedzki mieszczący się w Companhia Velha, znajduje się w części podpiwniczonej. Firma tajako pietwsza przełamała brytyjski monopol na produkcję wina porto w XIX w. W tej części winnic znajdują się też piwniczki, gdzie przechowuje się beczki z winem przeznaczonym dla bogatych i sławnych osobistości (min. dla generała Franco i jego potomków), oraz sześćiokilometrowy tunel, który miał być częścią linii kolejowej, ale okazało się, że wybudowano go pod niewłaściwym kalem – obecnie w tym idealnym, chłodnym miejscu przechowuje się znane wina musujące Velha oraz starsze roczniki porto.

We wszystkich winiarniach można nabyć produkowane tam wina. Z pewnością jest to duża atrakcja dla wytrawnych smakoszy, ale tańsze, choć nieco gorsze gatunkowo wina można kupić na terenie całego miasta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>